Senat uratuje spółki komandytowe przed podwójnym opodatkowaniem?

Senat uratuje spółki komandytowe przed podwójnym opodatkowaniem?
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W środę ustawą, która nakłada podatek CIT na spółki komandytowe zajmie się Senat. Konfederacja Lewiatan od wielu tygodni ostrzega, że nowy podatek zaszkodzi polskim, rodzinnym firmom i nie przyniesie dodatkowych pieniędzy do budżetu państwa.

Pod apelem o odrzucenie szkodliwej dla biznesu ustawy podpisało się 128  organizacji biznesowych i przedsiębiorstw. Posłowie nie posłuchali jednak głosu biznesu i uchwalili nowe przepisy.

Czytaj także: Sejm opodatkowując spółki komandytowe, uderzył w firmy rodzinne >>>

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Pracodawcy zwracają się teraz do senatorów i ostrzegają, że jeśli przyjmą ustawę w obecnym kształcie, dojdzie do podwójnego opodatkowania spółek komandytowych. To zwiększy ich koszty, konkurencyjność i atrakcyjność. Wiele firm będzie musiało się zmierzyć z koniecznością zmiany formy prawnej prowadzenia działalności. Nie zgadzają się też ze stwierdzeniem, że  spółki komandytowe są wykorzystywane do unikania płacenia podatków.

Czytaj także: Sejm wprowadził CIT dla spółek komandytowych i ograniczył ulgę abolicyjną >>>

Nakładanie dodatkowych obciążeń podatkowych na firmy, w okresie największego kryzysu gospodarczego od 30 lat, jest działaniem na szkodę gospodarki i polskich przedsiębiorców.

– przekonuje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan