Senackimi kandydatami do RPP będą Jan Vincent-Rostowski i Jakub Karnowski?

Senackimi kandydatami do RPP będą Jan Vincent-Rostowski i Jakub Karnowski?
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35015894
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Były minister finansów Jan Vincent-Rostowski oraz były prezes PKP Jakub Karnowski mogą zostać kandydatami na członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wskazywanych przez Senat, wynika z nieoficjalnych informacji mediów.

„Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk planuje wybór przez Senat na członka RPP byłego ministra finansów Jana Vincenta-Rostowskiego – dowiedział się reporter śledczy Radia ZET” – czytamy na stronie internetowej stacji.

O kandydaturze Jakuba Karnowskiego jako pierwszy napisał „Dziennik Gazeta Prawna”, podkreślono także.

Kandydatury na członków RPP będą zbierane w Senacie do 26 grudnia

Kandydatury na członków Rady Polityki Pieniężnej będą zbierane w Senacie od 6 do 26 grudnia. Pod każdą kandydaturą trzeba zebrać minimum 7 podpisów senatorów, podało Radio Zet.

25 stycznia 2022 r. kończą się kadencje w RPP Eugeniusza Gatnara oraz Jerzego Kropiwnickiego.

„Trzecie [miejsce w RPP] może zwolnić się w każdej chwili. Na biurku prezydenta Andrzeja Dudy leży nominacja członka RPP Rafała Sury do Naczelnego Sądu Administracyjnego” – czytamy też na stronie radia.

Czytaj także: Członek RPP Rafał Sura na listach kandydatów do NSA >>>

Kadencja Sury kończy się 16 listopada 2022 r.

9 członków RPP powoływanych jest w równej liczbie przez: prezydenta, Sejm i Senat.

„Nie ma i nie będzie poparcia PSL dla kandydatury Rostowskiego na członka RPP”

Poparcia Polskiego Stronnictwa Ludowego dla kandydatury Jacka Rostowskiego na członka Rady Polityki Pieniężnej nie ma i nie będzie – oświadczył w poniedziałek rzecznik PSL Miłosz Motyka.

„Poparcia Polskiego Stronnictwa Ludowego dla tej kandydatury nie ma i nie będzie” – podkreślił Motyka w poniedziałek we wpisie na Twitterze.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany niedawno o doniesienia mediów, powiedział, że „Jacek Rostowski był ministrem finansów i strasznie trudno było od niego wydobyć pieniądze na politykę społeczną”. „Za to zapłaciliśmy wysoką cenę. Przez to, że te inwestycje były dopiero w drugiej kadencji i nie były na taką skalę, jak my oczekiwaliśmy, jak oczekiwali Polacy, jesteśmy w opozycji szósty rok” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

„I uważam, że nie powinien (Rostowski) być kandydatem Senatu do Rady Polityki Pieniężnej. My za tą kandydaturą głosować nie będziemy” – oświadczył szef PSL.(

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES