Selektywne zakupy zarządzających środkami pieniężnymi; zlecenia na złoto na rekordowo niskim poziomie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

hansen.ole.01.250x371Zarządzający środkami pieniężnymi już trzeci tydzień z rzędu zwiększają swoje zlecenia dotyczące zwyżki cen surowców. Zlecenia kupna koncentrują się jednak na zaledwie trzech rynkach kontraktów terminowych: na ropę naftową, kukurydzę i pszenicę. Sektor metali poniósł kolejny cios przed posiedzeniem FOMC 16 grudnia, a liczba zleceń na spadek ceny złota osiągnęła rekordowy poziom.

Zarządzający środkami pieniężnymi zwiększyli wolumen krótkich pozycji w złocie netto przed posiedzeniem FOMC w ubiegłym tygodniu. Jak widać w tabeli powyżej, sprzedaż złota spowodowana była głównie zamykaniem długich pozycji; krótkie pozycje pozostają na relatywnie stabilnym poziomie. Biorąc pod uwagę, że krótka pozycja netto w miarę zbliżania się do 2016 r. jest już na rekordowym poziomie, na ewentualny spadek cen na początku 2016 r. wpływać będzie kurs USD i tempo dalszych podwyżek amerykańskich stóp procentowych.

Już po raz drugi od podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych złoto znalazło wsparcie na poziomie 1 045 USD za uncję; w ciągu ostatnich dwóch tygodni grudnia może nastąpić pokrywanie krótkich pozycji ze względu na odciążenie ksiąg handlowych w tradycyjnie spokojnym okresie.

Ceny ropy naftowej w dalszym ciągu odnotowują wieloletnie minima, co w ubiegłym tygodniu spowodowało pokrywanie krótkich pozycji przez zarządzających środkami pieniężnymi dysponującymi rekordowa krótką pozycją. To pierwszy tydzień kupna ropy netto od sześciu tygodni po tym, jak cena ropy WTI zbliżyła się do wsparcia na poziomie minimum z czasu kryzysu finansowego z 2008 r. Pomijając końcówkę roku, która zwykle jest spokojna i oznacza niską płynność, niedźwiedzie niepokoją się ewentualnym ożywieniem.

Ole Hansen,
szef działu strategii rynków towarowych,
Saxo Bank