Sektor płatności odroczonych przegonił tradycyjny rynek pożyczek prawie dwukrotnie

Sektor płatności odroczonych przegonił tradycyjny rynek pożyczek prawie dwukrotnie
Fot. stock.adobe.com/Przemek Klos
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wrześniu sektor tradycyjnych pożyczek kolejny raz udzielił mniejszej liczby pożyczek. Sektor pożyczek buy now and pay later (BNPL) przegonił tradycyjny rynek prawie dwukrotnie, wynika z danych Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF) i CRIF.

Sektor pożyczek buy now and pay later (BNPL) udzielił we wrześniu finansowania o wartości 193,1 mln zł (+185,4% r/r, +14,6% m/m). Sektor tradycyjnych pożyczek udzielił finansowania o wartości 1,13 mld zł w okresie styczeń-październik 2022 r.

BNPL stanowił około 15% finansowania udzielonego przez firmy pożyczkowe we wrześniu. 86% pożyczek z tego segmentu to pożyczki nieprzekraczające 500 zł w momencie ich udzielenia przy średniej na poziomie 302 zł. Z kolei 8,4% klientów korzystających z tradycyjnego finansowania zaciągnęło we wrześniu pożyczkę w sektorze BNPL.

Czytaj także: PKO Bank Polski wprowadza płatności odroczone >>>

„Dane z sektora BNPL pokazują wysokie wzrosty wartości udzielonego finansowania rok do roku. Miesiąc do miesiąca te wartości są jednak bardziej stabilne. We wrześniu rynek urósł, pod względem finansowania, o 14,4% w porównaniu z sierpniem br. Liczba sfinansowanych zakupów w sektorze BNPL przekroczyła 640 tys., podczas gdy tradycyjny sektor udzielił 300 tys. pożyczek w miesiącu” – powiedział wiceprezes CRIF Piotr Badura, cytowany w komunikacie.

Stabilizacja na rynku firm pożyczkowych

Wartość finansowania w segmencie tradycyjnych pożyczek wyniosła 1,13 mld zł październiku wobec 1,11 mld zł we wrześniu (+1,5% m/m, +28,2% r/r). Liczba udzielonych pożyczek spadła o 0,8% m/m, ale wzrosła o 19,4% r/r.

„Na rynku firm pożyczkowych obserwujemy stabilizację poziomu wartości udzielonego finansowania – od czerwca do października w każdym miesiącu branża udzieliła finansowania na kwotę przekraczającą 1,1 mld zł. Rynek nie jest wciąż w stanie przebić wyniku osiągniętego w czerwcu, a inflacja w Polsce wciąż rośnie, w związku z czym siła nabywcza pożyczanych środków maleje” – powiedziała prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Agnieszka Wachnicka.

Średnia kwota pożyczki w październiku wyniosła 3 746 zł i była wyższa o 7,4% r/r oraz wyższa o 6,4% w porównaniu z 2019 r.

Źródło: ISBnews