Sejm powołał Wiesława Janczyka na członka RPP, odrzucił kandydaturę Jakuba Borowskiego

Sejm powołał Wiesława Janczyka na członka RPP, odrzucił kandydaturę Jakuba Borowskiego
Wiesław Janczyk By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39727910
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm powołał jako swojego przedstawiciela do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Wiesława Janczyka, natomiast odrzucił kandydaturę Jakuba Borowskiego do Rady.

Janczyk uzyskał 233 głosy „za” (220 przeciw i 1 wstrzymujący się), a Borowski – 206 (246 przeciw i 1 wstrzymujący się). Decydowała większość bezwzględna.

Czytaj także: Wiesław Janczyk, nowy członek RPP: jeżeli inflacja wyhamuje dzięki działaniu tarczy, to być może nie będzie potrzeby podwyżek stóp procentowych >>>

Janczyk, również zgłoszony przez grupę posłów PiS, jest wieloletnim posłem z tej partii. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. W latach 2016-2018 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na wydziale Filologicznym ze specjalnością Filologii Polskiej (1989 r.). Studia podyplomowe z zakresu Rachunkowości i Zarządzania Finansami ukończył w Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu (2001 r.). W roku 2017 uzyskał wpis na listę doradców podatkowych.

Borowski, zgłoszony przez grupę posłów KO, jest doktorem nauk ekonomicznych, specjalizuje się w zakresie polityki pieniężnej i integracji monetarnej. Od 2013 r. pracuje na stanowisku głównego ekonomisty banku Credit Agricole. W latach 2002-2007 kierował Wydziałem Polityki Pieniężnej w Departamencie Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP. W latach 2007- 2012 był głównym ekonomistą Invest-Banku i Kredyt Banku. Był także członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze.

Z kandydowania do RPP zrezygnowała Gabriela Masłowska

Wcześniej dziś z kandydowania do RPP zrezygnowała – z powodów osobistych – Gabriela Masłowska.

Czytaj także: Gabriela Masłowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej >>>

W ubiegłym tygodniu Komisja Finansów Publicznych udzieliła rekomendacji do RPP z ramienia Sejmu Gabrieli Masłowskiej. Wcześniej rekomendację sejmowej komisji uzyskał Wiesław Janczyk.

Jakub Borowski nie otrzymał rekomendacji sejmowej komisji

W tym tygodniu Komisja zdecydowała się nie udzielić rekomendacji kandydatowi do RPP Jakubowi Borowskiemu.

Czytaj także: Jakub Borowski nie otrzymał rekomendacji sejmowej Komisji Finansów Publicznych na członka RPP >>>

9 lutego br. kończy się sześcioletnia kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Sejm – Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona.

30 marca br. kończy się kadencja trzeciego z członków RPP powołanych przez Izbę – Jerzego Żyżyńskiego.

Janczyk powiedział, że jego zaprzysiężenie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu izby niższej parlamentu, które zaplanowano w dn. 23-24 lutego.

Jeżeli Sejm odbierze zaprzysiężenie Janczyka weźmie on udział po raz pierwszy w posiedzeniu RPP zaplanowanym w dn. 8 marca, na którym Rada zapozna się z projekcją inflacji i PKB.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES