Santander nagrodzony za działania na rzecz ukraińskich uchodźców

Santander nagrodzony za działania na rzecz ukraińskich uchodźców
Źródło: Santander Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Euromoney, prestiżowy międzynarodowy magazyn finansowy, uznał Santander za "Najlepszy bank w zakresie odpowiedzialności korporacyjnej" w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas tegorocznej edycji konkursu Awards for Excellence doceniono wsparcie, jakiego Bank udzielił osobom szukającym w Polsce schronienia w wyniku wojny w Ukrainie, w tym za UNHCR Cash Assistance, innowacyjne rozwiązanie bazujące na czekach BLIK, poinformował Bank.

Od początku wojny Santander Bank Polska współpracował z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), opracowując rozwiązanie technologiczne, które umożliwiłoby szybką i bezpieczną dystrybucję gotówkowej pomocy finansowej wśród uchodźców z Ukrainy.

Powstał program UNHCR Cash Assistance, oparty o system czeków BLIK – unikalny dziewięciocyfrowy kod, który można wykorzystać do wypłaty gotówki z bankomatu, bez konieczności posiadania karty płatniczej, konta bankowego czy aplikacji bankowej na smartfonie. W ciągu 5 miesięcy od rozpoczęcia funkcjonowania programu zarejestrowało się w nim niemal 222 560 uchodźców.

– Jesteśmy gotowi wspierać wszelkie działania pomocowe związane z sytuacją milionów uchodźców z Ukrainy. Stale zwiększamy nasze zaangażowanie także dlatego, że ich wyzwania i potrzeby ewoluują. Jestem dumny ze wszystkich naszych działań indywidualnych, jak również tych prowadzonych wspólnie z naszymi partnerami, takich jak program pomocy gotówkowej UNHCR.

Działania pomocowe są nadal potrzebne, dlatego apeluję o dalsze zaangażowanie w pomoc Ukrainie i jej obywatelom

Projekt pomocy gotówkowej BLIK wyraźnie pokazuje, że weszliśmy na nowy poziom skuteczności w niesieniu pomocy potrzebującym. Cieszymy się, że efekty naszych działań zostały docenione. Chciałbym jednak przy okazji podkreślić, że działania pomocowe są nadal potrzebne, dlatego apeluję o dalsze zaangażowanie w pomoc Ukrainie i jej obywatelom, którzy musieli uciekać ze swojego kraju – mówi Michał Gajewski, prezes Zarządu Santander Bank Polska.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Obsługa klientów także w języku ukraińskim

Od pierwszych dni wojny Bank zawiesił opłaty za prowadzenie rachunków i karty dla obywateli Ukrainy, a także zapewnił bezpłatne korzystanie z bankomatów i stały dostęp do gotówki w oddziałach i za pośrednictwem bankomatów. Dodatkowo zniósł również opłaty za przelewy przychodzące z i wychodzące do Ukrainy.

Co więcej, Santander Bank Polsk prowadzi również obsługę klientów w języku ukraińskim na infolinii, w bankowości internetowej i mobilnej, a także w 80 proc. bankomatów.

Akcja charytatywna „Podwójna Moc Pomagania”

Bank razem z Fundacją Santander zorganizował również w tym czasie akcję charytatywną „Podwójna Moc Pomagania” na rzecz pomocy Ukrainie. Każda wpłacona złotówka była przez bank podwajana do wysokości 1,5 mln złotych. Tym samym udało się uzbierać 4 mln 250 tys. zł., a w akcji udział wzięło 26,5 tys. osób. 

Pieniądze ze zbiórki zostały przekazane organizacjom, koordynującym pomoc dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie – PAH, Unicef oraz PCK. Darowiznę otrzymało także miasto Przemyśl.

Santander Bank Polsk prowadzi również obsługę klientów w języku ukraińskim na infolinii, w bankowości internetowej i mobilnej, a także w 80 proc. bankomatów

Ana Botín, przewodnicząca Banco Santander, powiedziała:

‒ Nasze zespoły nieustannie dążą do poprawy sposobu, w jaki obsługujemy naszych klientów i jestem zachwycona, że Euromoney docenił ich wysiłki tymi nagrodami. Jestem szczególnie dumna w tym roku z pracy, jaką nasze zespoły wykonały, aby wesprzeć humanitarną odpowiedź na wojnę w Ukrainie. Te działania dają realne wsparcie setkom tysięcy uchodźców. Chcę pogratulować wszystkim za niezwykłą pracę i podziękować Euromoney za to wyróżnienie.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Najlepszy na świecie Bank dla integracji finansowej

W tegorocznej edycji konkursu Euromoney drugi rok z rzędu uznał również Santander za „Najlepszy bank na świecie pod względem integracji finansowej”, doceniając programy Grupy Santander w Ameryce Łacińskiej, Europie i Stanach Zjednoczonych mające na celu wzmocnienie pozycji finansowej osób i przedsiębiorców.

Tylko w latach 2019-2021 Santander wspierał włączenie finansowe 7,5 miliona osób, a zobowiązał się do wzmocnienia pozycji 10 milionów osób do 2025 roku.

Najlepszy Bank w Europie Zachodniej i Najlepszy Bank dla MŚP

Santander otrzymał również tytuł „Najlepszego Banku” w Europie Zachodniej w uznaniu za wsparcie, jakiego bank udziela swoim klientom w tym regionie, a także „Najlepszego banku dla MŚP” dla tej części Europy. Magazyn Euromoney uznał również Santander za „Najlepszy Bank” w Argentynie, Chile i Urugwaju oraz „Najlepszy Bank Inwestycyjny” w Hiszpanii.

Czytaj także: BIK z nową usługą dla obywateli Ukrainy: wiarygodność to lepszy start na rynku pracy i kredytów

Źródło: Santander Bank Polska