Santander Bank Polska i ICF podjęły współpracę na rzecz finansowania projektów klimatycznych
W ramach współpracy IFC udzieli Santander Bank Polska gwarancji o wartości do 120 mln USD na pokrycie ewentualnych strat kredytowych w portfelu kredytów konsumenckich o równowartości 730 mln USD znajdującym się w bilansie banku. Santander BP przeznaczy uwolniony dzięki gwarancji IFC kapitał na finansowanie o wartości minimum 600 mln USD na projekty klimatyczne, podano.
Transakcja tzw. syntetycznego transferu ryzyka
Jest to przykład transakcji tzw. syntetycznego transferu ryzyka (synthetic risk transfer – SRT), w ramach których banki kupują od inwestorów zabezpieczenie wskazanego portfela kredytowego, obniżając tym samym przypisaną mu wagę ryzyka, co pozwala im uwolnić kapitał i wykorzystać go na kolejne kredyty. Jest to także jedna z pierwszych transakcji typu SRT w gospodarkach rozwijających się. Dzięki niej transakcje tego typu staną się bardziej popularne wśród polskich inwestorów. Jednocześnie zwiększy się finansowanie projektów zapobiegających zmianom klimatycznym, które mają zasadnicze znaczenie w kontekście zielonej transformacji w Polsce.
„Dzięki tej transakcji będziemy mogli podzielić się z IFC ryzykiem dotyczącym części naszego portfela oraz uwolnić kapitał z przeznaczeniem na finansowanie zrównoważonych projektów. IFC jest dla nas ważnym partnerem w realizacji zarówno naszych celów kapitałowych, jak i strategii odpowiedzialnej bankowości” – powiedział członek zarządu Santander BP Maciej Reluga, cytowany w komunikacie.
Finansowanie zielonych inwestycji
Kapitał uwolniony dzięki wsparciu IFC pozwoli Santander BP na finansowanie zielonych inwestycji szczególnie w obszarze odnawialnych źródeł energii, gospodarki wodnej, efektywności energetycznej i budownictwa ekologicznego.
„IFC jest pionierem w zakresie finansowania projektów zapobiegających zmianom klimatycznym. Transakcja SRT realizowana we współpracy z Santander Bank Polska to kolejny ważny krok na tej drodze. Bardzo cieszymy się, że transakcja ta pomoże Polsce realizować swoje cele klimatyczne i przyczyni się do odbudowy gospodarki po pandemii” – dodał szef departamentu instytucji finansowych IFC w Europie Vittorio Di Bello.
Czytaj także: Santander Bank Polska: kolejna umowa z EBI na sekurytyzację portfela >>>
Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring.
IFC, czyli Międzynarodowa Korporacja Finansowa, która wchodzi w skład Grupy Banku Światowego, jest największą globalną instytucją rozwojową wspierającą sektor prywatny w gospodarkach rozwijających się. IFC jest obecne w ponad 100 krajach na całym świecie. Poprzez finansowanie i ekspertyzę buduje rynki w gospodarkach rozwijających się.