Samorządy: Samorządy i bankowcy wspierają obrót bezgotówkowy

Samorządy: Samorządy i bankowcy wspierają obrót bezgotówkowy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Symbiotyczne relacje bankowości i samorządów lokalnych, wszechstronne i wieloaspektowe współdziałanie obu środowisk w takich obszarach, jak edukacja, budowa kapitału społecznego, finansowanie statutowych zadań samorządu i podległych jednostek, zyskały nowy impuls.

Maciej Małek

Okazję stanowił odbywający się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 19–20 czerwca Kongres Związku Gmin Wiejskich RP. A wszystko za sprawą Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego, powstałej przy aktywnym udziale firm zajmujących się biznesem kartowym – Visa i Mastercard, agentów rozliczeniowych z Krajową Izbą Rozliczeniową i wsparciu Związku Banków Polskich, reprezentowanego m.in. przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości.

Czas i miejsce wybrano nieprzypadkowo, skoro 10% terminali zainstalowanych w ramach projektu realizowanego przez Fundację Polska Bezgotówkowa trafiło do Wielkopolski.

 

Nowoczesny to także bezgotówkowy

– Nowoczesna gmina realizuje potrzeby i aspiracje mieszkańców. Nowoczesny urząd to taki, który daje mieszkańcom możliwość wyboru, ułatwiając realizację opłat, czyniąc je bezpiecznymi i dogodnymi dla zainteresowanych – powiedział Waldemar Zbytek, wiceprezes zarządu Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji, otwierając pierwszego dnia kongresu spotkanie z dziennikarzami. – W Warszawskim Instytucie Bankowości, który jest organizatorem kampanii bezgotówkowo. pl, jesteśmy przekonani, że wspólna praca Fundacji Cyberium Krajowej Izby Rozliczeniowej, Fundacji Polska Bezgotówkowa i Związku Banków Polskich, jak i wszystkich innych instytucji skupionych w koalicji na rzecz obrotu bezgotówkowego przyniesie efekty na miarę potrzeb i aspiracji lokalnych społeczności – dodał.

Pogląd ten poparł Paweł Tomczak, dyrektor generalny Związku Gmin Wiejskich RP. Czekało go wprawdzie przedstawienie delegatom sprawozdania budżetowego, ale uznał, że waga inicjatywy podjętej z inspiracji środowiska bankowego wymaga jego obecności podczas rozmowy z przedstawicielami mediów, w tej liczbie „Wspólnoty”, „Gazety Sołeckiej” i „Nowoczesnego Banku Spółdzielczego”. Jego zdaniem, zwiększenie ilości środków krążących w finansowym krwiobiegu małych miejscowości przełamie jedną z barier rozwoju i nada impuls prorozwojowy w małych ojczyznach. – To w późniejszym etapie wygeneruje nowe miejsca pracy, a przez zwiększenie kompetencji i elastyczności zasobów ludzkich w przystosowaniu się do zmieniających się realiów na rynku pracy zwiększy nasze szanse. Dynamika projektu nie ma precedensu – podkreślił Paweł Tomczak.

Potwierdzeniem tej tezy są statystyki. Jak wynika z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej w programie upowszechniania płatności bezgotówkowych, realizowanym wespół z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, uczestniczy już z górą 1500 urzędów na terenie Polski. To ponad 60% wszystkich w kraju. Co więcej, od stycznia tego roku w terminale płatnicze wyposażono policyjne radiowozy. Równolegle Fundacja Polska Bezgotówkowa, powołana z inicjatywy Związku Banków Polskich, dostarczyła bezpłatnie 38 tys. terminali płatniczych przedsiębiorcom prowadzącym działalności w blisko dwóch tysiącach gmin.

Klient wyznacza trendy

Płatności elektroniczne, to coraz powszechniej akceptowana forma regulowania należności, czego najlepiej dowodzi fakt, że posiadamy w naszych portfelach ponad 39 mln kart płatniczych, z czego blisko 80% wyposażono w funkcję zbliżeniową. Tylko w ubiegłym roku w ramach systemu Eliksir dokonano ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI