Samorządowcy w obronie pieniędzy mieszkańców

Samorządowcy w obronie pieniędzy mieszkańców
Apel Stowarzyszenia "Samorządy dla Polski". Źródło: STSDP.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stowarzyszenie Samorządy dla Polski apeluje o zwiększenie udziału w podatku PIT bez wzrostu obciążeniami podatkowymi mieszkańców. Apel samorządowców do Prezydenta RP, Rządu, Sejmu RP, Senatu RP wybrzmiał 31 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności, w dniu obchodów 41. rocznicy narodzin Solidarności. Samorządowcy Stowarzyszenia Samorządy dla Polski odpowiadają na słowa premiera Mateusza Morawieckiego: "Nie, Panie Premierze, nie jesteśmy entuzjastami Polskiego Ładu".

Rząd powoli, ale systematyczne pozbawia mieszkańców polskich wsi i miast dochodów, z których realizowane są ich najbliższe codzienne potrzeby – edukacja, przedszkola, droga przed domem, transport publiczny, parki, place zabaw, opieka nad seniorami.

Zabrane w ten sposób pieniądze przeznacza na realizowane z poziomu centralnego fundusze i konkursy, rozdzielane ‒ co wykazało wiele analiz ‒ po linii partyjnej, a nie zgodnie z potrzebami wspólnot lokalnych. 

Przez zmiany podatkowe proponowane w Polskich Ładzie pogorszeniu ulegnie jakość życia Polek i Polaków

Dodatkowo zabierając dochody lokalnym samorządom, wymusza przeznaczanie ich na inwestycje, a codzienne potrzeby mieszkańców to nie tylko budowa nowych obiektów, ale przede wszystkich zwyczajne życie ‒ usługi komunalne czy często kursujące autobusy.

Przez zmiany podatkowe proponowane w Polskich Ładzie pogorszeniu ulegnie jakość życia Polek i Polaków, bo nie będzie dodatkowych lekcji w szkole czy pieniędzy na utrzymanie nowego przedszkola, a w niektórych gminach latarnie będą gasły o godzinie 21:00.

Czytaj także: Polski Ład: dziury w budżetach samorządowych mogą się powiększać?

Dlatego Samorząd dla Polski apeluje o zwiększenie udziału w podatku PIT bez wzrostu obciążeniami podatkowymi mieszkańców:

      – do 48,16 % dla samorządów gminnych,

      – do 13,25 % dla samorządów powiatowych,

      – do 2,01 % dla samorządów wojewódzkich.

‒ Jako Samorządy dla Polski, a także Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich postulujemy, żeby podnieść kwotę procentową PIT-u, która była przynależna do wykorzystania przez mieszkańców polskich wsi i miast.

W tej chwili gminy dostają około 30 proc., powiaty kilkanaście, a do tego jest jeszcze kilka procent dla województw. Należy te odsetki podnieść tak, żeby zwiększyć dochody własne, o których przeznaczeniu decyduje wspólnota lokalna, czyli mieszkańcy i radni. A nie dygnitarze partyjni z Warszawy.

Postulujemy, żeby podnieść kwotę procentową PIT-u, która była przynależna do wykorzystania przez mieszkańców polskich wsi i miast

Nie jesteśmy entuzjastami Polskiego Ładu w zakresie odbierania mieszkańcom gmin ich pieniędzy – mówi lider Stowarzyszenia dla Polski, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Apel Stowarzyszenia
Apel Stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”. Źródło: STSDP

Czytaj także: Samorządy nie chcą płacić za Polski Ład: w ciągu 10 lat stracą na nim 145 mld zł; w wyniku tego lokalne podatki i opłaty wzrosną?

‒ Dla rozwoju gmin ważne jest byśmy podnosili świadomość obywateli, że podatki które odprowadzają były wykorzystywane w miejscu zamieszkania. Taki też jest cel propozycji Samorządów dla Polski: chcemy, by pieniądze pozostawały do dyspozycji mieszkańców. Nie zwiększajmy podatków, pozostawmy większy udział z PIT na budowę dróg, oświetlenie, utrzymanie czystość, komunikację, zajęcia pozalekcyjne i kulturę itp.

Czytaj także: Fitch o Polskim Ładzie: zmiany podatkowe negatywne dla zdolności kredytowej miast

To jest ważna próba dla rządu i wiążące się z tym pytania: czy potrzebują samodzielnych i dobrze zarządzanych samorządów? Czy mieszkańcy mają prawo decydować o swoich pieniądzach? Samorząd powinien mieć taki udział w podatkach, by mógł zapewnić realizację zadań…

Chcemy, by pieniądze pozostawały do dyspozycji mieszkańców. Nie zwiększajmy podatków, pozostawmy większy udział z PIT

Nie można zmieniać zasad, które zostały prawnie zagwarantowane. Łatwo jest zmniejszyć dochody, nie zmniejszając wydatków, np. za prąd. W domu przy niezapłaconym rachunku wyłączono by nam prąd – podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.  

Apel Stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”.  Pozostawmy więcej pieniędzy mieszkańcom w samorządzie

Apel Stowarzyszenia
Apel Stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”. Źródło: STSDP

Czytaj także: Polski Ład: rząd przygotuje ustawę zakładającą przekazanie 8 mld zł samorządom na 2022 r.

Źródło: Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”