Rząd wprowadzi zachęty cenowe do niższego zużycia energii elektrycznej?

Rząd wprowadzi zachęty cenowe do niższego zużycia energii elektrycznej?
Fot. stock.adobe.com/Marcin Łazarczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd rozważa wprowadzenie zachęt cenowych dla niższego zużycia energii elektrycznej w porównaniu do roku ubiegłego czy też wprowadzenie limitu zużycia, do którego będzie naliczana niższa cena, wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Mullera.

Muller był pytany o propozycję niższej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw zużywających do 2 GWh energii rocznie czy ograniczających zużycie do 90% energii z roku poprzedniego.

„Faktycznie jest to jedna z koncepcji, która jest analizowana w ramach pewnego rodzaju zachęt. […] Na przykład jeżeli ktoś zużyje nieco mniej energii elektrycznej albo nie będzie to większa niż w poprzednim roku, albo trochę mniejsza, to że będzie ona tańsza w stosunku do tego, co byłoby, gdyby zużył więcej” – powiedział Muller w Polsat News.

„W związku z tym, to jest jedno z rozwiązań, które faktycznie leży na stole” – dodał.

Czytaj także: KE proponuje obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w UE w godzinach szczytu >>>

Pytany, kiedy taki projekt mógłby się pojawić, oznajmił: „Jeszcze tutaj daty prostej wskazywać nie chcę, natomiast nasze przepisy i tak pozwalają nam na mrożenie taryf w pewnym zakresie, no i na to jesteśmy gotowi”.

Podkreślił, że „głównym problemem” generującym wysokie ceny w tej chwili oprócz wysokiej ceny gazu są mechanizmy unijne w zakresie liczenia tzw. ceny krańcowej, co powoduje że cena energii jest wysoka oraz wysokie ceny za uprawienia ETS.

„I dlatego te dwie rzeczy proponujemy, aby w Unii Europejskiej zmienić” – podsumował.

Dopłaty do sektorów energochłonnych

Rząd planuje dzisiaj sfinalizować prace legislacyjne nad projektem dotyczącym dopłat do energii elektrycznej czy gazu dla przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych, poinformował także Piotr Muller. Zastrzegł, że nie wiadomo, czy dzisiaj projekt ten będzie prezentowany.

„My dzisiaj chcemy ten projekt domykać, nie wiem, czy będziemy go dzisiaj komunikować, jeżeli chodzi o rozwiązania, natomiast minister [rozwoju i technologii] Waldemar Buda dostał zadanie, aby dzisiaj sfinalizować legislacyjne prace w tym zakresie” – powiedział Muller w Polsat News.

Czytaj także: Think tank Bruegel: jak wyjść z kryzysu energetycznego?

Przypomniał, że jest to „przede wszystkim pakiet, który jest kierowany do firm, które mają największe zużycie energii elektrycznej czy gazu”.

„Mówimy tutaj o hutach, mówimy tutaj o firmach produkujących nawozy, tego typu dużych firmach, które produkują produkty spożywcze, bo też tam często jest zużycie duże, a więc do tych chcemy tę ofertę skierować” – dodał.

Pytany o szczegółowe rozwiązania tego pakietu, Muller powiedział: „Mogę tylko powiedzieć, że to jest kilka miliardów złotych, które dodatkowo trafią do tych firm przez pomoc wyrównującą częściowo […] ceny energii elektrycznej czy gazu”.

Minister rozwoju i technologii zapowiadał na początku tygodnia, że „w ciągu najbliższych dni” zostanie przedstawiony programu wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych o wartości ok. 5 mld zł.

Źródło: ISBnews