Rząd węgierski wprowadzi „składkę na obronność”?
Podatek od transakcji wzrośnie z 0,3% do 0,45%, a opłata od wypłat gotówkowych z 0,6% do 0,9%, chociaż wypłaty do 150 tys. forintów (ok. 1650 zł) miesięcznie nadal nie będą obciążone. Nowa opłata w wysokości 0,45% zostanie nałożona na transakcje walutowe z limitem 20 000 forintów.
Rząd spodziewa się dodatkowo 85 mld forintów dzięki zaostrzeniu przepisów dotyczących ulg od podatku bankowego. Domaga się od banków większego zaangażowania w zakup rządowych obligacji.
Wcześniej obiecywał obniżenie podatków od nadzwyczajnych zysków, ale trudna sytuacja budżetowa zmusiła rząd do wycofania się z tej obietnicy. Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że podatek bankowy pozostanie w mocy również w 2025 r.
Banki nie będą mogły w tym roku podnosić opłat obciążających konta klientów i karty płatnicze, by zapobiec przerzucaniu na nich podniesienia podatków.
Czytaj także: Rozbudowa przez rosyjski Rosatom elektrowni jądrowej na Węgrzech zwolniona z sankcji UE
Składka na obronność ma obniżyć deficyt budżetowy Węgier
Rząd spodziewa się uzyskać ze „składki na obronność” 400 mld forintów (ok. 4,4 mld zł), co obniży deficyt budżetowy Węgier o 0,5% PKB.
Węgry, podobnie jak Polska zostaną objęte przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu.
Ministerstwo Finansów Węgier twierdzi, że problemy gospodarcze i budżetowe są wynikiem negatywnego wpływu wojny w sąsiedniej Ukrainie.
Ministerstwo utrzymuje, że cel jakim jest deficyt fiskalny na poziomie 4,5% PKB , będzie osiągnięty.
Czytaj także: Węgry i Polska niechlubnymi rekordzistami we wzroście liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw
Protest Stowarzyszenia Banków Węgierskich
Przeciwko podniesieniu podatków zaprotestowało Stowarzyszenie Banków Węgierskich, które odrzuciło domniemanie, że banki osiągnęły nieoczekiwane zyski w czasie wojny w Ukrainie.
„Szereg obciążeń nakładanych przez rząd i nieprzewidywalność działań rządowych poważnie ograniczają zdolność sektora bankowego do udzielania pożyczek, jego konkurencyjność międzynarodową i jego rolę w stymulowaniu gospodarki” – stwierdziło Stowarzyszenie.
W oświadczeniu Stowarzyszenia czytamy też, że „banki należały do najważniejszych partnerów rządu w realizacji polityki gospodarczej, począwszy od stymulacji gospodarczej w czasie pandemii, poprzez wsparcie rodzin, aż po finansowanie małych i średnich firm”.
Podkreślono, że nowe rozwiązania podatkowe zwiększają przewagę regulacyjną fintechów, oferujących usługi transgraniczne, zakłócając tym samym konkurencję.