Rząd: węgiel z Australii, RPA i Kolumbii nie musi być droższy niż rosyjski

Rząd: węgiel z Australii, RPA i Kolumbii nie musi być droższy niż rosyjski
Fot. stock.adobe.com /Parilov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Węgiel importowany z Australii, Republiki Południowej Afryki i Kolumbii nie musi być droższy niż rosyjski, ocenia premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że rząd zrobi wszystko, by nie zmiana kierunku importu tego surowca nie przełożyła się na wzrost cen węgla.

29 marca  rząd przyjął projekt wprowadzający zapisy dotyczące embarga na rosyjski węgiel. Mają zacząć obowiązywać po przejściu ścieżki legislacyjnej.

„Węgiel z Australii, węgiel z RPA czy Kolumbii nie musi być droższy niż rosyjski. Te ceny nie muszą wcale uderzyć Polaków po portfelach, będziemy robili wszystko, żeby nie przełożyło się to w kolejnym sezonie i już od maja czy od czerwca, bo przecież ciepłownie czy wiele innych podmiotów, żeby nie płacili więcej za węgiel niż do tej pory ” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie o koszty planowanego embarga. 

Te ceny nie muszą wcale uderzyć Polaków po portfelach, będziemy robili wszystko, żeby nie przełożyło się to w kolejnym sezonie

Zdaniem premiera, „uniezależnienie się od surowców rosyjskich oznacza spadek cen w średnim i długim okresie”.

Czytaj także: Premier Morawiecki: Polska ma plan odejścia od rosyjskich węglowodorów do końca 2022 roku

8 mln ton importu węgla

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że surowce rosyjskie nie są tańsze niż surowce z innych kierunków.

Import dotyczy ok. 8 mln ton węgla rocznie. To naprawdę nie jest duża ilość, kilka ładunków, kilka statków

„Jest do obalenia jeden z mitów, że surowce rosyjskie są zawsze tańsze. Putin chce, żebyśmy w to wierzyli, żebyśmy się bali tego uniezależnienia, mówili że będzie drogo, żebyśmy się nie decydowali na ten krok i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na ten krok” – wskazała.

Przypomniała, że import dotyczy ok. 8 mln ton węgla rocznie.

„To naprawdę nie jest duża ilość, kilka ładunków, kilka statków na które jesteśmy gotowi. Część dostaw jest już zaplanowana, część właśnie planujemy, zbierając zapotrzebowanie od ciepłowni” – oceniła.

Czytaj także: Rozbudowa mocy opartych o źródła krajowe ‒ Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski

Rekompensaty dla poszkodowanch przez zakaz importu węgla z Rosji

Rząd przyjął  29 marca  projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainie. Zapisano w nim ustawowy zakaz importu węgla z Rosji.

„W zakresie, w jakim projekt przewiduje wprowadzenie zakazu przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tranzytu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej węgla, projekt podlega notyfikacji technicznej.

Ze względu na naglące powody spowodowane przez poważne i nieprzewidziane okoliczności odnoszące się do ochrony bezpieczeństwa publicznego, istnieje konieczność zastosowania przepisów w bardzo krótkim czasie i z tego względu proces notyfikacji będzie przebiegał przy zastosowaniu trybu pilnego” – napisano w uzasadnieniu.

„Krąg uprawnionych podmiotów, wysokość, oraz tryb ustalania rekompensat szkód rzeczywistych poniesionych w związku z wejściem w życie zakazu, o którym mowa w art. 9, dotyczącego węgla pochodzącego z terenu Federacji Rosyjskiej określi odrębna ustawa” – dodano.

Czytaj także: Polska ma być jednym z pierwszych państw UE, które odejdą od importu ropy, węgla i gazu z Rosji

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES