Rząd: węgiel z Australii, RPA i Kolumbii nie musi być droższy niż rosyjski
29 marca rząd przyjął projekt wprowadzający zapisy dotyczące embarga na rosyjski węgiel. Mają zacząć obowiązywać po przejściu ścieżki legislacyjnej.
„Węgiel z Australii, węgiel z RPA czy Kolumbii nie musi być droższy niż rosyjski. Te ceny nie muszą wcale uderzyć Polaków po portfelach, będziemy robili wszystko, żeby nie przełożyło się to w kolejnym sezonie i już od maja czy od czerwca, bo przecież ciepłownie czy wiele innych podmiotów, żeby nie płacili więcej za węgiel niż do tej pory ” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie o koszty planowanego embarga.
Te ceny nie muszą wcale uderzyć Polaków po portfelach, będziemy robili wszystko, żeby nie przełożyło się to w kolejnym sezonie
Zdaniem premiera, „uniezależnienie się od surowców rosyjskich oznacza spadek cen w średnim i długim okresie”.
Czytaj także: Premier Morawiecki: Polska ma plan odejścia od rosyjskich węglowodorów do końca 2022 roku
8 mln ton importu węgla
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że surowce rosyjskie nie są tańsze niż surowce z innych kierunków.
Import dotyczy ok. 8 mln ton węgla rocznie. To naprawdę nie jest duża ilość, kilka ładunków, kilka statków
„Jest do obalenia jeden z mitów, że surowce rosyjskie są zawsze tańsze. Putin chce, żebyśmy w to wierzyli, żebyśmy się bali tego uniezależnienia, mówili że będzie drogo, żebyśmy się nie decydowali na ten krok i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na ten krok” – wskazała.
Przypomniała, że import dotyczy ok. 8 mln ton węgla rocznie.
„To naprawdę nie jest duża ilość, kilka ładunków, kilka statków na które jesteśmy gotowi. Część dostaw jest już zaplanowana, część właśnie planujemy, zbierając zapotrzebowanie od ciepłowni” – oceniła.
Czytaj także: Rozbudowa mocy opartych o źródła krajowe ‒ Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski
Rekompensaty dla poszkodowanch przez zakaz importu węgla z Rosji
Rząd przyjął 29 marca projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainie. Zapisano w nim ustawowy zakaz importu węgla z Rosji.
„W zakresie, w jakim projekt przewiduje wprowadzenie zakazu przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tranzytu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej węgla, projekt podlega notyfikacji technicznej.
Ze względu na naglące powody spowodowane przez poważne i nieprzewidziane okoliczności odnoszące się do ochrony bezpieczeństwa publicznego, istnieje konieczność zastosowania przepisów w bardzo krótkim czasie i z tego względu proces notyfikacji będzie przebiegał przy zastosowaniu trybu pilnego” – napisano w uzasadnieniu.
„Krąg uprawnionych podmiotów, wysokość, oraz tryb ustalania rekompensat szkód rzeczywistych poniesionych w związku z wejściem w życie zakazu, o którym mowa w art. 9, dotyczącego węgla pochodzącego z terenu Federacji Rosyjskiej określi odrębna ustawa” – dodano.
Czytaj także: Polska ma być jednym z pierwszych państw UE, które odejdą od importu ropy, węgla i gazu z Rosji