Rząd przyjął projekt „wakacji składkowych” dla mikroprzedsiębiorców
„Przyjęliśmy dwa projekty (…) – pierwsza grupa to samozatrudnieni prowadzący 1-osobową działalność gospodarczą, i którzy zatrudniają do 9 osób.
Te osoby będą mogły liczyć na ten długo oczekiwany urlop dla przedsiębiorców” – powiedział premier.
„Jeden miesiąc w ciągu roku, kiedy mikroprzedsiębiorca nie będzie płacił składki zusowskiej i w tym samym czasie państwo pokryje jego składkę” – dodał Donald Tusk.
Zaznaczył, że rząd chciałby, aby to rozwiązanie weszło w życie jeszcze w 2024 roku. Dodał, że vacatio legis wynosić będzie cztery miesiące.
Czytaj także: Wakacje od ZUS: zwolnienie ze składek będzie miało swoją cenę
Wakacje składkowe – założenia projektu
We wtorek (19.03.2024) rząd zajął się projektem ustawy wprowadzającej tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców, które mają polegać na zwolnieniu z opłacania składek przez jeden miesiąc w każdym roku.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Wakacje składkowe to dobrowolne rozwiązanie, które ma być skierowane do mikroprzedsiębiorców (w tym samozatrudnionych).
Będzie polegać na możliwości skorzystania w jednym dowolnym miesiącu roku ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – składki zostaną sfinansowane z budżetu państwa.
Projekt nie zwalnia przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Wakacje składkowe a ubezpieczenia społeczne
Resort rozwoju i technologii, który przygotował ten projekt zaznaczył, że wakacje składkowe nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego, ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych, a składki zostaną sfinansowane z budżetu państwa.
„Rozwiązanie, jakie proponujemy, dotyczy wakacji od ubezpieczeń społecznych. Nie będzie ono obowiązywać osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zabiegać tzw. +wypychaniu+ pracowników na samozatrudnienie” – zaznaczyło Ministerstwo.
Wakacje dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego, a nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników.
Resort dodał, że z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), a wsparcie będzie udzielane w trybie pomocy de minimis.
Ponadto korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności.
„Oznacza to, że przedsiębiorca w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro)” – wyjaśnił resort.
Aby skorzystać z tego rozwiązania, przedsiębiorca będzie musiał złożyć elektroniczny wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc wolny od składek.
Czytaj także: Mikroprzedsiębiorstwa wytwarzają prawie 1/3 polskiego PKB, ale jest ich coraz mniej
Rząd: Ocena Skutków Regulacji – OSR
Zgodnie z OSR projektu, z wakacji będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG.
„Szacujemy, że z wakacji będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób.
Przewidujemy, że z rozwiązania przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku.
W latach 2024-2034 koszt rozwiązania wyniesie ok. 20,24 mld zł, a w 2024 r. ok. 1,53 mld zł” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.