Rząd buduje Tarczę Prawną dla przedsiębiorców i obywateli
Rząd chce zmniejszyć bariery administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców w ramach tzw. Tarczy Prawnej – czytamy na stronach Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Chodzi m.in. o przyspieszenie wydawania decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych.
Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu postępowania uproszczonego, milczącego trybu załatwienia sprawy, elektronizacji oraz zniesieniu dwuinstancyjności w postępowaniach, których charakter na to pozwala.
Nadmiar przepisów szkodzi gospodarce
Nadmiernie rozbudowany system prawny negatywnie wpływa na konkurencyjność polskiej gospodarki, a także na stosunek obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.
Dlatego głównym założeniem Tarczy Prawnej jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, które są niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej – czytamy na stronach KPRM.
Główne zmiany
Najważniejsze rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy to tzw. postępowanie uproszczone oraz milczący sposób załatwienia sprawy.
Będzie to dotyczyć postępowań stosunkowo prostych, w których zazwyczaj występuje jedna strona postępowania, postępowanie dowodowe ma nieskomplikowany charakter, a decyzje zapadają często głównie w oparciu o dokumenty dołączone przez stronę do wniosku lub na podstawie informacji z publicznych rejestrów.
W wybranych postępowaniach (np. w postępowaniu o wpisie i odmowie wpisu do rejestru rzeczoznawców, na podstawie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych), wprowadzona zostanie jednoinstancyjność.
Wprowadzona zostanie elektronizacja procedur administracyjnych, co przyspieszy czas rozpatrywania spraw oraz poprawi jakość obsługi obywateli i przedsiębiorców przez administrację publiczną.
Więcej informacji: