Rynki pod presją indeksów PMI, złoty również reaguje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

koza.krzysztof.02.150x224Środa jest dniem publikacji lipcowych indeksów PMI, które opisują aktualną sytuację w gospodarce. Już w godzinach nocnych napłynęły dane odnośnie indeksu PMI dla przemysłu w Chinach. Odczyt wskazujący na dalsze kurczenie się chińskiego sektora przemysłowego pogorszył nastroje na rynkach globalnych, lecz z odsieczą przyszła Europa.

Indeks PMI dla przemysłu w Chinach publikowany przez HSBC i Markit Economics spadł do 47,7 punktów z 48,2 punktów. Jest o najgorszy wynik od 11 miesięcy. Indeks już od 3 miesięcy pozostaje poniżej poziomu 50 punktów, który to oddziela rozwój od recesji. Dane bardzo mocno rozczarowały, gdyż rynek oczekiwał niewielkiego odbicia tego indeksu w lipcu do poziomu 48,6 punktów. Złoty zareagował osłabieniem na odczyt. Kurs USDPLN z poziomu 3,1740 przed odczytem dotarł do 3,1890.

O godzinie 8:58 rynki poznały odczyt wstępnych indeksów PMI dla Francji. Zarówno odczyt indeks PMI dla przemysłu na poziomie 49,8 punktów, jak również PMI dla usług na poziomie 48,3 punktów okazały się lepsze od prognoz oraz poprzednich odczytów. Mimo tego jednak indeksy nadal pozostają poniżej granicznego poziomu 50 punktów.

Pół godziny później poznaliśmy odczyty dla Niemiec. Wstępny indeks PMI dla przemysłu w Niemczech wzrósł do 50,3 punktów z 48,6 miesiąc wcześniej. Odczyt pozytywnie zaskoczył, gdyż rynek oczekiwał wzrostu do 49,2 punktów. Indeks PMI dla usług również wzrósł w lipcu do 52,5 punktów z 50,4 w czerwcu. Rynek zakładał odczyt na poziomie 50,8 punktów. Te dane silnie wpłynęły na rynki. Złoty zaczął umacniać się względem dolara i kurs USDPLN o godzinie 9:35 osiągnął 3,1693 (najniższy poziom od 18 czerwca). Kurs EURPLN zareagował tylko lekkim wzrostem, oczekując publikacji PMI dla Strefy Euro.

Wstępne indeksy PMI dla strefy euro również okazały się lepsze od oczekiwań. PMI obrazujący sytuację sektora przemysłowego wzrósł do 50,1 punktów z 48,8 przed miesiącem. To najwyższy odczyt od 2 lat. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 49,1 punktów. Indeks PMI dla sektora usług również wzrósł. Odczyt 49,6 punktów wobec 48,3 w poprzednim miesiącu okazał się najlepszy od 18 miesięcy. Konsensus zakładał odczyt na poziomie 48,7 punktów. Dane pozytywnie zaskoczyły i poprawiły nastroje na globalnych rynkach.

Dziś jeszcze poznamy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w USA, który to o 14:58 opublikuje Markit Economics. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 52,5 punktów wobec 51,9 w czerwcu.

Krzysztof Koza
Admiral Markets Polska