Rynki o poranku – rozmów w sprawie Grecji ciąg dalszy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kostecki.daniel.hftbrokers.01.266x400Dziś ze względu na święta państwowe zarówna Amerykanie, jak i Kanadyjczycy mają wolne. Stąd też brak przed nami istotnych publikacji makroekonomicznych, a uwaga inwestorów zwrócona będzie na Europę i spotkanie Eurogrupy w sprawie Grecji.

Jak na razie z komentarzy, które już się ukazały wynika, że o porozumienie będzie ciężko. Zwłaszcza sceptycznie do tego tematu podchodzi niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble. Tym samym indeksy giełdowe w Europie notowane są w kolorze czerwonym. Euro stoxx 50 traci -0,26%, CAC 40 -0,12%, a DAX -0,17%. Euro jednak pozostaje stabilne i nieznacznie umacnia się do amerykańskiej waluty, zyskując +0,22%.

O poranku dolar ogólnie traci, co jest jeszcze efektem ostatnich danych dotyczących sprzedaży detalicznej, gdyż to po ich słabszym odczycie pojawił się short squeeze na dolarze. Indeks USD cofa się obecnie o -0,24%, a najwięcej zyskuje NZD, gdyż aż +0,7%.

W tym tygodniu czekają nas bardzo ciekawe wydarzenia, a zwłaszcza jedno, które nie miało dotąd miejsca. Mowa tu o protokole ze styczniowego posiedzenia EBC. Przypomnijmy, że Europejski Bank Centralny zmniejszył od tego roku ilość posiedzeń na wzór amerykańskiego FEDu i pomiędzy nimi będzie publikować protokoły, aby poprawić komunikację z rynkiem. Pierwszy z nich poznamy już w czwartek o godzinie 10:00. Dzień wcześniej, bo w środę, poznamy z kolei protokół z pierwszego w tym roku posiedzenia FED.

Złoty rozpoczyna tydzień od umocnienia się względem głównych walut. Obecnie za euro należy zapłacić 4,18, za dolara 3,66, za funta 5,64, a za franka 3,92 złotego.

Daniel Kostecki
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers