Rynki o poranku – przed nami ciekawy tydzień

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.250xKalendarium makroekonomiczne w tym tygodniu jest wypełnione po brzegi. Na pierwszy plan oczywiście wysuwa się posiedzenie FOMC, ale swoje 5 minut będzie miał także Bank Rosji i Nowej Zelandii, a dodatkowo poznamy szereg ważnych odczytów z gospodarki amerykańskiej, brytyjskiej i strefy euro.

Na podwyżkę stóp procentowych przez FED w tym tygodniu nie ma co liczyć – ostatnie dane ze Stanów Zjednoczonych seryjnie rozczarowują, a dodatkowo Rezerwa już wcześniej sugerowała nieco późniejszą część roku. Brak konferencji prasowej Janet Yellen i zakładany brak decyzji nie oznacza jednak, że posiedzenie będzie nieistotne. Rynek cały czas oczekuje kolejnych wskazówek ze strony FOMC, dlatego komunikat, który zostanie opublikowany w środę o godzinie  20:00 będzie niezwykle ważny. Innym bankiem, który będzie podejmował decyzje monetarne w tym tygodniu jest RBNZ. Przedstawiciele Banku Nowej Zelandii ostatnio nie wykluczyli możliwości obniżki stóp procentowych, co jest delikatnym zaskoczeniem. Przypomnijmy, że Nowa Zelandia była pierwszą gospodarką rozwiniętą, która weszła w cykl podwyżek stóp procentowych po kryzysie. Na rynkach rozwiniętych czeka nas posiedzenie Banku Rosji i w tym przypadku również może być ciekawie. Analitycy Goldman Sachs oczekują cięcia stóp procentowych przynajmniej o 100 punktów bazowych. W ostatnim tygodniach Rosja jest jednym z hitów inwestycyjnych – rubel i tamtejsza giełda zyskują niemal codziennie.

Wśród odczytów makroekonomicznych na pierwszy plan wysuwają się wstępne odczyty PKB Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Obie gospodarki są pierwszymi kandydatami do podwyżki stóp procentowych, więc dobre dane przybliżą nas do tego wydarzenia. W przypadku Stanów Zjednoczonych liczyć się będzie także przełamanie złej passy. Oprócz tego w kalendarzu między innymi odczyt indeksu Conference Board, inflacji z Niemiec i strefy euro oraz szereg danych z Japonii plus posiedzenie tamtejszego banku centralnego.

Mieszane nastroje panują na rozpoczęciu sesji w Europie. Po dosyć dobrym otwarciu część głównych indeksów osunęła się już pod kreskę. Na lekkim plusie znajduje się natomiast WIG20, który zaliczył 4 wzrostowe tygodnie z rzędu. Kursy głównych par walutowych ze złotym wyglądają następująco: USDPLN 3,7150; EURPLN 4,0360; CHFPLN 3,8840; GBPPLN 5,6360.

Mateusz Adamkiewicz

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.