Rynek pracy odporny na zawirowania w gospodarce

Rynek pracy odporny na zawirowania w gospodarce
Mariusz Zielonka Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła 5,1 proc., podobnie jak we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Na rynku pracy wieje nudą, ale to dobry sygnał dla obywateli, choć ta sytuacja może się zmienić w najbliższym roku. Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1%. Dokładnie taki sam wynik odnotowano we wrześniu.

Redukcje zatrudnienia

Na rynku pracy zapewne występują redukcje zatrudnienia, ale tak jak przewidywaliśmy mogą one dotyczyć w głównej mierze obcokrajowców i uchodźców z Ukrainy. Ci w momencie utraty pracy nie wykazują chęci rejestrowania się jako osoby bezrobotne, stąd nie ma ich  w statystykach urzędów pracy. Widać jednak odpływ uchodźców z Polski i zapewne z naszego rynku pracy. Pierwszy raz od momentu wybuchu wojny liczba osób z Ukrainy z nadanym numerem PESEL spadła poniżej 1 mln osób. W szczytowym okresie było to 1,4 mln.

Czytaj także: Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,1 proc. w październiku >>>

Ten dodatkowy zasób pracy, który pojawił się na rynku pracy na początku roku był w pewnym sensie ratunkiem dla polskich firm w momencie większego zapotrzebowania na pracowników. Teraz w okresie zbliżającego się spowolnienia wydaje się, że ponownie – przynajmniej statystycznie rynek pracy będzie nadal wykazywał odporność na zawirowania gospodarcze.

Źródło: Konfederacja Lewiatan