Rynek nieruchomości ciągle się rozwija, a popyt na mieszkania rośnie

Rynek nieruchomości ciągle się rozwija, a popyt na mieszkania rośnie
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dane GUS pokazują, że rynek ciągle się rozwija. Popyt na mieszkania ciągle rośnie i spotyka się z rosnącą podażą. Mam nadzieję, że trend wzrostowy podaży będzie się utrzymywał. Myślę, że zmiany na tle legislacyjnym wprowadzone przez rząd będą sprzyjać temu, że inwestycji mieszkaniowych będzie coraz więcej.

#WłodzimierzStasiak z @BGK_N: dane #GUS pokazują, że rynek ciągle się rozwija. Popyt na #mieszkania rośnie i spotyka się z rosnącą podażą #BGKN

– Widać jednak, że w segmencie mieszkań budownictwa społeczno-czynszowego oddawanych jest niewiele mieszkań i ten rynek nie rozwija się tak dynamicznie. To sygnał, na podstawie którego można wywnioskować, że samorządy mają ograniczone możliwości wypełniania potrzeb swoich społeczności lokalnych. Tu widzimy potencjał wzrostu rynku i chcemy kierować nasza ofertę, ofertę Mieszkania Plus, właśnie do samorządów. Współpracujemy z nimi, żeby umożliwić zwiększenie podaży mieszkań na ich gruntach. Liczymy na jeszcze lepszą i szerszą współprace w ramach PPP. Liczymy, że ta forma współpracy na gruntach JST będzie pomagała w wypełnianiu ich zadań dla społeczności lokalnych i wypełni tę widoczną lukę – uważa Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości, wkrótce PFR Nieruchomości.

Jak podał we wtorek GUS, w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2018 r. oddano do użytkowania 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4% więcej niż przed rokiem. Lepsze wyniki odnotowali inwestorzy z dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form, tj. deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 77,4 tys. mieszkań oraz inwestorzy indywidualni z efektem 48,6 tys. mieszkań (odpowiednio o 7,5% i 0,2% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku).  W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,2% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania w okresie dziewięciu miesięcy 2018 r. (z tego deweloperzy wybudowali 59,7%, a inwestorzy indywidualni 37,5% mieszkań). Więcej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (1,6 tys. wobec 1,5 tys.), natomiast mniej w pozostałych formach budownictwa (2,0 tys. mieszkań wobec 2,1 tys.), z tego w budownictwie społecznym czynszowym (1,0 tys. mieszkań wobec 1,1 tys.), komunalnym (894 mieszkań wobec 904) i zakładowym (87 mieszkań wobec 96).

Program Mieszkanie Plus

W ramach programu Mieszkanie Plus oddano już do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, gminie Jarocin oraz Kępnie. 26 października rozpocznie się nabór wniosków dla przyszłych najemców 172 Mieszkań Plus w Gdyni. Więcej informacji na oficjalnej stronie inwestycji www.mieszkanieplusgdynia.pl.

Mieszkanie Plus jest szerokim zbiorem działań – inwestycyjnych i legislacyjnych – podejmowanych przez Rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym.