Rynek lokali mieszkalnych w Płocku

Rynek lokali mieszkalnych w Płocku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Położony nad Wisłą Płock to trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto w województwie mazowieckim zaraz po Warszawie i Radomiu - według danych GUS liczba ludności na koniec 2016 roku wynosiła 121 295 osób. Miasto jest znane m.in. z tego, iż stanowi kolebkę PKN Orlen SA, który w rankingach największych firm w Polsce zajmuje pierwsze miejsce pod względem osiąganych zysków. Zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku jest jednym z największych zakładów petrochemicznych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, zapewniając znaczącą liczbę miejsc pracy.

Ponadto, swoje siedziby posiadają tam firmy operujące nierzadko na terenie całej Polski, dla przykładu DLS SA (Dystrybucja-Logistyka-Serwis) – firma zajmująca się handlem hurtowym artykułami spożywczymi, jednoosobowa spółka skarbu państwa PERN (Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych) czy BUDMAT – producent materiałów budowlanych świadczący również usługi w zakresie spedycji i transportu towarów.

Płock to również atrakcyjne miejsce dla kandydatów na studia – znajduje się tu kilka uczelni wyższych, m.in. filia Politechniki Warszawskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica. Położony w malowniczym miejscu Płock to także miasto, w którym znajdziemy wiele zabytków architektury, liczne muzea, kina oraz teatr. Wspomniane czynniki (duża liczba miejsc pracy oraz napływ studentów) w głównej mierze kształtują popyt na lokale mieszkalne.

Ceny mieszkań w Płocku w ostatnich pięciu latach

W latach 2012 – 2017 średnie ceny mieszkań w Płocku utrzymywały się na dość stabilnym poziomie, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym oscylowała wokół 4 000 złotych za m. kw. powierzchni, przyjmując najwyższą wartość dla trzeciego kwartału 2016 roku. Od czwartego kwartału 2016 roku do drugiego kwartału bieżącego roku obserwujemy natomiast trend spadkowy. Średnia cena na rynku wtórnym w ostatnich pięciu latach utrzymywała się na poziomie bliskim 3 500 złotych za m.kw. Najwyższe ceny średnie odnotowano w drugim i trzecim kwartale 2014 roku, od IV kwartału 2014 roku do IV kwartału 2015 roku nastąpił spadek cen, następnie ceny ustabilizowały się na poziomie mniej więcej 3 300 złotych za m.kw. powierzchni.

Warto również zwrócić uwagę na strukturę sprzedawanych mieszkań (Wykres 2). Największy odsetek mieszkań sprzedanych w 2016 roku (aż 43%) stanowiły mieszkania o powierzchni od 35 do 50 m.kw. Sprzedano również stosunkowo dużo większych mieszkań, o powierzchni od 50 do 75 m.kw – w 2016 roku były one przedmiotem 35% transakcji. 15% sprzedanych mieszkań stanowiły kawalerki o powierzchni do 35 m.kw., zaś mieszkania o powierzchni w przedziale 75 – 90 m. kw. 5% zakupionych mieszkań. Mieszkania o powierzchni większej niż 90 m.km. stanowiły jedynie 1% wszystkich sprzedanych mieszkań.

170724.amron.01.850x

170724.amron.02.850x

Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania?

Mapa 1 przedstawia umiejscowienie mieszkań sprzedanych w Płocku w 2016 roku (zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym). Kolorem oznaczono przedział cenowy, w jakim mieściła się cena transakcyjna za 1 m.kw. mieszkania. Najdroższe lokale znajdziemy w popularnej wśród Płocczan dzielnicy Podolszyce, która w ostatnich latach stała się dzielnicą handlową Płocka – tam powstaje najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych. Najtańsze mieszkania znajdują się w centrum miasta, gdzie przeważającą część zasobów mieszkaniowych stanowią bloki wybudowane w technologii wielkopłytowej. Jednak także tam, w centralnej części miasta powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, jak na przykład blok o jedenastu kondygnacjach przy ulicy Jachowicza 16 czy też inwestycja na ulicy Synagogalnej 4 na Starym Mieście. Wznoszone są również nowe osiedla w miejscach położonych dalej od centrum miasta, jak na przykład osiedle „Górna” przy Górnej 42 dewelopera AMABUD sp. z o.o. czy też „Osiedle Przyjazna” pomiędzy ulicami Przyjazną a Traktową (Tectum Invest sp.j.). Mimo że powstaje wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, mieszkańcy Płocka coraz chętniej kupują mieszkania na rynku wtórnym (Wykres 3). W 2012 roku 2/3 wszystkich transakcji stanowiły mieszkania z pierwszej ręki, natomiast w 2016 roku już tylko 38,67%.

170724.amron.03.850x

170724.amron.04.850x

Rynek mieszkaniowy w mniejszych miastach Polski takich jak Płock różni się od rynków największych miast – przede wszystkim mniejsza jest dynamika zdarzeń, które na nim zachodzą. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego co roku w Płocku oddawanych jest do użytku zaledwie kilkaset mieszkań (w 2015 było to 231 mieszkań, w 2016 – 476[¹]), co w zestawieniu z liczbą mieszkań powstających w Warszawie, gdzie w 2016 roku oddano do użytkowania ponad 20 tys. lokali mieszkalnych, wydaje się dość małą liczbą (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców to 3,92 mieszkania w Płocku, a w stolicy – 11,47[²]). Miasto ma bez wątpienia duży potencjał rozwojowy, jednak jego populacja cały czas się zmniejsza. Saldo migracji jest ujemne – pomimo napływu nowej ludności do Płocka, wciąż więcej osób postanawia przenieść się do innych miast[³]. Pomimo tego, od 2012 roku ceny na rynku mieszkaniowym pozostają stabilne, można się więc spodziewać, że pozostaną stabilne również w przyszłości.

[1] Bank Danych Lokalnych GUS [dostęp online: 21-07-2017] (https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/teryt/kategoria/2191)

[2] Bank Danych Lokalnych GUS [dostęp online: 21-07-2017] (https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/teryt/kategoria/2191)

[3] Bank Danych Lokalnych GUS [dostęp online: 21-07-2017] (https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/teryt/kategoria/2191)