Rynek kapitałowy bez tajemnic, czyli inwestorze zacznij się szkolić

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.11.400x272Mimo, iż od 25 lat żyjemy w wolnym, dynamicznie rozwijającym się kraju, poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na tematy związane z ekonomią, finansami, w tym także z giełdą, jest niepokojąco niski.

Mamy problemy z właściwą oceną sytuacji w kontekście inflacji i analizy aktualnego oprocentowania produktów bankowych. Brakuje nam wiedzy z zakresu systemu podatkowego, nie wspominając już o procesach zachodzących na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak czytamy w ostatnim raporcie przygotowanym na podstawie Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, ok. 1/3 ankietowanych nie potrafi analizować instrumentów finansowych – analiza fundamentalna i techniczna wciąż pozostają dla nas czarną magią.

Giełda się rozwija, ale nie inwestorzy

Polska gospodarka należy do liderów wzrostu gospodarczego w Europie. Nasz kraj postrzegany jest jako niezwykle perspektywiczny i rzetelny partner biznesowy, czego dowodem są realizowane przez zagranicznych potentatów kolejne inwestycje (ostatnio Amazon). Konsekwencją takiego rozwoju sytuacji jest także dynamiczny rozwój rynku kapitałowego – spółki dostrzegają w wejściu na giełdę płynące z tego procesu korzyści – od możliwości pozyskania środków na dalszych rozwój, po daleko idące korzyści wizerunkowe i związane z reputacją danej organizacji.

Ale jest i druga strona medalu. Niestety bardzo wielu Polaków – potencjalnych inwestorów – wciąż postrzega giełdę jako zagrożenie dla zasobności swojego portfela, czy stabilności domowego budżetu. Boimy się inwestować, mimo niezliczonej liczby możliwości i narzędzi oraz nieograniczonego dostępu do wiedzy na ten temat.

Na zachodzie to jest dopiero inwestowanie!

Niezbyt wysoki poziom wiedzy ekonomicznej widać także w obrazie przeciętnego inwestora indywidualnego. Polak, będący inwestorem indywidualnym, to przede wszystkim osoba z wyższym wykształceniem, traktująca giełdę jako źródło ewentualnego, dodatkowego dochodu, która na związane z tym operacje poświęca mniej niż godzinę dziennie. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w innych krajach, np. w Niemczech.

Tam statystyczny inwestor ma ok. 60 lat, od 20 lat inwestuje na giełdzie – i co najważniejsze – większość posiadanych przez siebie oszczędności zgromadził właśnie dzięki inwestycjom na rynku kapitałowym.

Potrzebna edukacja

Organizowana przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych konferencja Profesjonalny Inwestor, która w dniach od 21 do 23 listopada odbędzie się w Zakopanem, jest odpowiedzią na społeczną potrzebę podnoszenia świadomości i poziomu edukacji finansowej, przede wszystkim w kontekście swobodnego poruszania się po rynku kapitałowym i przybliżenia związanych z nim zagadnień.

Określenie i analiza czynników wpływających na giełdową koniunkturę, zależności w globalnym systemie finansowym, specyfika poszczególnych branż, czy wreszcie istota obrotu papierami wartościowymi na giełdzie to zagadnienia, których poznanie jest kluczowe nie tylko dla osób chcących efektywnie inwestować na giełdzie, ale także dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć otaczającą nas finansową rzeczywistość.

Być krok do przodu

I to właśnie jest głównym – obok podnoszenia poziomu świadomości finansowej – celem organizowanej przez SII konferencji. Chodzi o przybliżenie wszystkich związanych z giełdą niuansów, szczegółową analizę zachodzących na niej procesów i mechanizmów funkcjonowania oraz przedstawienia rynku kapitałowego jako alternatywnego narzędzia gromadzenia kapitału i oszczędzania środków na przyszłość.

Szkolenia z inwestycji giełdowych, analiza fundamentalna, techniczna i branżowa w praktyce, warsztaty i wykłady dotyczące akcji i instrumentów pochodnych, a także analiza poszczególnych branż (m.in. wydobywczej) oraz odpowiedź na palące pytanie – „czy na giełdzie można oszczędzać na emeryturę” – to tylko niektóre zagadnienia i pozycje w programie tegorocznej konferencji, która dedykowana jest zarówno osobom już inwestującym na giełdzie, jak i tym, którzy w najbliższym czasie mają taki zamiar.

Szymon Matuszyński
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych