Rynek finansowy: Wsparcie budownictwa mieszkaniowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Siedem banków (5 komercyjnych i 2 zrzeszające banki spółdzielcze) podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy o współpracy w obsłudze nowego rządowego programu wsparcia energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego.

Jakub Pilzak, ekspert ds. programu w ZBP, Zespół ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych

Dopłaty do spłaty kapitału kredytów na domy i mieszkania energooszczędne to pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla budujących budynki o niskim zużyciu energii i aktualnie jedyny rządowy program wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Adresowany jest do osób fizycznych budujących domy jednorodzinne lub kupujących domy (mieszkania) od deweloperów. Program o budżecie 300 mln zł wdrażany będzie w latach 2013-2018, a wydatkowanie środków z nim związanych – do 31 grudnia 2022 r. Zajmą się tym: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Getin Noble Bank S.A., Nordea Bank Polska S.A., Deutsche Bank PBC S.A.

– Program ten to znakomity impuls do rozwoju budownictwa energooszczędnego w Polsce, co w istotny sposób wpisuje się w implementację dyrektywy parlamentu i rady UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – stwierdził Marcin Korolec, minister środowiska.

– Chcemy z pomocą banków zachęcić Polaków do inwestycji w życie lepszej jakości, a z drugiej strony chcemy, aby ten program realizował cele polityki ekologicznej państwa. Spodziewamy się, że dzięki współpracy z bankami uda nam się pobudzić sektor budowlany do rozwoju – dodała Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI