Rynek finansowy: To nie jest tylko nasza bankowa chmura

Rynek finansowy: To nie jest tylko nasza bankowa chmura
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O Chmurze Krajowej, świadczonej przez nią usługach i planach mówił - w rozmowie ze Stanisławem Brzeg-Wieluńskim i Maciejem Małkiem - Adam Marciniak, wiceprezes zarządu banku PKO BP nadzorujący obszar informatyki.

Skąd pomysł na Chmurę Krajową – to samodzielna inicjatywa PKO BP i PFR, czy też efekt dyskusji ze środowiskiem bankowym, które sygnalizowało konieczność powstania takiego rozwiązania z uwagi na potrzeby outsourcingowe?

– Wzrost wykorzystania usług chmurowych jest trendem światowym. Większość producentów z sektora IT przestaje rozwijać oprogramowanie w tradycyjnym modelu i udostępnia jego nowe wersje wyłącznie w chmurze. Analitycy rynku szacują, że do 2020 r. wartość usług chmurowych w skali UE przekroczy 40 mld euro. Projekt Chmury Krajowej stanowi wyjście naprzeciw rewolucji technologicznej, która ma wielkie znaczenie dla wzrostu zaawansowania biznesu – zarówno małych i średnich firm, jak i instytucji publicznych. Oparcie usług cyfrowych na nowoczesnej i lokalnej infrastrukturze to większe bezpieczeństwo i niższe koszty dla przedsiębiorców i administracji.

Dla PKO Banku Polskiego zaangażowanie się w rozwój Chmury Krajowej jest naturalnym zaadresowaniem niszy w tym obszarze i pozwala na stworzenie rozwiązań mających duże znaczenie i wartość zarówno dla naszej instytucji, jak i naszych klientów.

Inspirację projektu stanowiły może zagraniczne doświadczenia z cloud computingiem?

– Historia cloud computingu zaczęła się w USA; w pierwszym podejściu z tematem mierzył się Compaq pod koniec lat 90. ub. wieku, od 2006 r. usługi rozwija na wielką skalę Amazon (AWS), za którym poszli Google, Microsoft i wiele specjalistycznych firm działających na mniejszą skalę. Nie wyważamy otwartych drzwi, bazujemy na ich doświadczeniach. Jeśli nie wystartujemy tam, gdzie są liderzy, to nie będziemy mieli szans na ściganie się z nimi. A taki mamy plan.

Jakiego typu bariery prawne musiały zostać pokonane, aby PKO BP stał się operatorem Chmury Krajowej i które sfery regulacyjne jeszcze wymagają dopracowania ?

– Fakt, że Operator Chmury Krajowej jest spółką w Grupie PKO Banku Polskiego, może sprawiać wrażenie, że to jest nasza, bankowa chmura – ale tak nie jest. Przeznaczyliśmy środki finansowe niezbędne do powstania spółki, bo uważamy, że to będzie dobra inwestycja. Pieniądze włożone w rozwój firmy zwrócą się z zyskiem. To jest jeden wymiar tej decyzji. Drugi wymiar jest taki, że do realizacji wizji, którą ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI