Rynek Finansowy: Protokół Ripple, czyli płatności bez granic od zaraz

Rynek Finansowy: Protokół Ripple, czyli płatności bez granic od zaraz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Współczesna globalna infrastruktura płatności oparta jest głównie na transakcjach lub zbiorach transakcji o dużej wartości w postaci paczek, których rozliczenia realizowane są kilka razy w ciągu dnia. W dobie wszechobecnego internetu i spersonalizowanych usług finansowych, obsługiwanych z poziomu aplikacji smartfonów, konsumenci coraz częściej dokonują transakcji w świecie wirtualnym, poza fizycznymi granicami kraju. Natychmiastowe rozliczenia płatności stają się zatem koniecznością. Istniejące obecnie systemy i sieci, jak Visa czy Paypal, pozwalają, co prawda na dokonywanie takich transakcji, jest to jednak obciążone dużym kosztem, a rozlicznie trwa nawet do kilku dni..

Czy istnieje zatem system umożliwiający płatności bez granic, w czasie rzeczywistym?

Czym jest protokół Ripple?

Pod hasłem Ripple kryje się zarówno pojęcie protokołu płatniczego, jak i sama nazwa firmy (znanej wcześniej jako RippleLabs). Powstała w 2012 r. technologia jest systemem RTGS, pozwalającym na natychmiastowe transakcje peer-to-peer wraz z ich rozliczeniem w czasie rzeczywistym. Jej konstrukcja i sposób działania sprawia ponadto, że jest zdecentralizowaną giełdą wymiany walut oraz siecią przekazów transgranicznych jednocześnie.

– Ripple to nic innego, jak oprogramowanie płatnicze, które po połączeniu z wewnętrznymi systemami banków pozwala na natychmiastową wymianę dowolnego aktywa na całym świecie, w ciągu kilku sekund – podsumowuje Karol Mazurek, dyrektor zarządzający Accenture w Polsce.

Ogromną zaletą technologii Ripple jest możliwość dokonywania nieograniczonej liczby transakcji, o nieograniczonej kwocie, dużo niższym kosztem wraz z faktycznym i ostatecznym rozliczeniem w ciągu kilku sekund. System opiera się na rejestrach rozproszonych i ukierunkowany jest na rynki finansowe. Umożliwia łączenie krajowych systemów płatniczych, niezależnie od położenia geograficznego.

Dodatkową przewagę stanowią godziny obsługiwania transakcji. Obecne systemy rozliczeń działają jedynie w dni robocze, 9 godzin dziennie. Protokół Ripple aktywny jest 24 godziny na dobę, niezależnie od dnia tygodnia.

Technologię protokołu opracował zespół składający się z ponad 110 osób, m.in.: kryptografów, ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, deweloperów sieci rozproszonych oraz weteranów rynków finansowych.

Karol Mazurek
dyrektor zarządzający Accenture w Polsce

Zdjęcia: Accenture

Kluczowe elementy systemu

Ripple Transaction Protocol (RTXP) składa się z trzech fundamentów: rozproszonego protokołu internetowego, rozproszonego rejestru oraz ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI