Rynek Finansowy. Polityka: Pozycja Europy z roku na rok będzie coraz słabsza

Rynek Finansowy. Polityka: Pozycja Europy z roku na rok będzie coraz słabsza
fot. ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z dr. Kamilem Zajączkowskim z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Czy na światowej scenie politycznej – gdzieś między Chinami, Stanami Zjednoczonymi a Rosją – jest jeszcze miejsce dla Unii Europejskiej, bez Wielkiej Brytanii w składzie?

– Jesteśmy świadkami bardzo ciekawej rozgrywki geopolitycznej. To pierwsza tak poważna sytuacja po 1989 r. Ustalony wówczas nowy porządek: w wymiarze ekonomicznym, politycznym oraz ideologicznym – czyli neoliberalizm – ulega daleko idącym zmianom. Niektórzy stawiają nawet tezę, że jest to koniec ery neoliberalizmu i powrót do twardych interesów.

Kto tak sądzi?

– Choćby prezydent USA Donald Trump, który mówi „nie” multilateralizmowi, czyli wielostronnej współpracy. A przecież na wielostronnej współpracy opiera się cała idea wspólnot europejskich, a potem Unii Europejskiej. Dzisiaj jest to kwestionowane i nastał trudny czas dla Unii, ponieważ tam, gdzie wkraczają do akcji wielkie mocarstwa, jej rola jest ograniczana.

Dlaczego pan tak uważa?

– Bo trzeba pamiętać, że UE nie jest państwem i pewnie nigdy nie powstanie z niej jedno superpaństwo, ani też nie jest typową organizacją międzynarodową. Jest czymś pomiędzy, tworem lat 90. ubiegłego wieku i nie ma w związku z tym takich instrumentów, jakie posiadają Chiny czy Stany Zjednoczone. Mówię tu choćby o instrumentach wojskowych.

Czy dobrze rozumiem, że chce pan powiedzieć, że to, co się dzisiaj dzieje w UE zostało poukładane poza nią? Że to Stany Zjednoczone oraz Chiny urządziły nam świat?

– To, co wydarzyło się ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK