Rynek Finansowy: Polityk musi mieć na względzie dobro swojego państwa

Rynek Finansowy: Polityk musi mieć na względzie dobro swojego państwa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z amerykanistą, dr. hab. profesorem UKSW, Zbigniewem Lewickim rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Czy pan profesor, znawca polityki prezydenta USA, ale też jego sympatyk, jest w stanie odgadnąć, w co gra Donald Trump, rozpoczynając wojnę celną?

– Prezydent Trump chce pokazać Amerykanom, że są członkami narodu, który nie musi ulegać innym.

Ale po co to robi?

– Przez ostatnie lata Amerykanom dość skutecznie wmawiano, że powinni w pewnym sensie wstydzić się za własne państwo. Wstydzić się tego, że są za duzi, zbyt potężni, za bogaci. A teraz Trump mówi coś przeciwnego: jesteśmy bogaci, duzi i bądźmy z tego dumni. I to jest jego podstawowy przekaz. Ta narracja pojawia się też w gospodarce, rozpoczęło się odchodzenie od, czy może raczej odrzucanie reguł niekorzystnych dla Stanów i jednostronne wprowadzanie zasad, które on uważa za dobre dla kraju. Takie działanie, rzecz jasna, nie podoba się partnerom.

To działanie nie ogranicza się do gospodarki…

– Tak, przejawia się równie w polityce. Świetnym tego przykładem jest rozgrywana przez Trumpa w tej chwili kwestia koreańska. Prezydent USA sprawił, że nastąpił początek przełomu w tym regionie. Trump nie wstydzi się powiedzieć, że interes USA jest na pierwszym miejscu. Amerykanie są patriotami, kochają hymn, flagę, historię, ale wzbudzono w nich za dużo wstydu i on się temu przeciwstawił.

Ale czy górnik z Wirginii albo farmer z Dakoty naprawdę interesują się wojnami handlowymi prowadzonymi przez swojego prezydenta?

– Nie, ale oni chcą mieć poczucie, że bycie Amerykaninem jest rzeczą chwalebną. Tymczasem prezydent Obama mówił, że nie należy być dumnym z Ameryki, że to innym przeszkadza i trzeba szanować innych. A Trump mówi krótko: szanujmy siebie.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI