Rynek finansowy: Na drodze do mobilnej rzeczywistości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.04.foto.020.a.267xJak obniżka stawek interchange wpłynęła na akceptację kart w Polsce? Czy smartfon zastąpi plastikowy pieniądz w najbliższej perspektywie - i jaki los czeka wciąż królującą nam gotówkę? Czy możemy brać przykład z krajów rozwijających się? To tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas Forum Bankowego w panelu eksperckim zatytułowanym Ekonomiczne uwarunkowania rozwoju usług płatniczych w Polsce.

Jerzy Ochocki

W debacie, prowadzonej przez dziennikarza Polsat Wydarzenia Pawła Gadomskiego, udział wzięli: Piotr Frankowski – starszy menedżer w Grupie Rynków Finansowych EY, Grzegorz Kuliszewski – Business Development Executive – Financial Services Sector w IBM, Adam Malicki – prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, Małgorzata O’Shaughnessy – dyrektor zarządzająca Regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa Europe, Michał Panowicz – dyrektor Marketingu i Rozwoju Biznesu Detalicznego w mBanku oraz dr Michał Szymański – wiceprezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej

Jak płatności bezgotówkowe wpływają na ekonomikę bankowości – i co to oznacza dla przyszłości systemu płatniczego? Temat ten obszernie omówił Piotr Frankowski. – Jednym z tych elementów na pewno jest interchange – stwierdził przedstawiciel EY. W jakim stopniu sprawdziły się prognozy, przepowiadające radykalny spadek przychodów banków? – Około dwa lata temu przychody prowizyjne (z tytułu interchange – przyp. red.) w sektorze łącznie wynosiły około 1,5 mld zł. Przez zmiany w zakresie interchange efektywnie gdzieś tam około miliarda złotych z przychodów prowizyjnych zniknęło – dodał. Ekspert EY zaznaczył jednak, że całość przychodów sektora bankowego z tytułu prowizji banków utrzymuje się na podobnym poziomie – około 17 mld zł rocznie. Oznacza to, że banki umiejętnie kompensują straty na interchange fee z innych źródeł.

W opinii prelegenta, obecny poziom interchange fee jest na tyle niski, że w najbliższym czasie można liczyć wyłącznie na poprawę. Liczba transakcji powinna systematycznie rosnąć – co przełoży się wprost na przyrost przychodów dla sektora bankowego.

– Przyrost będzie zależał od liczby transakcji bezgotówkowych wykonywanych per capita – uważa Frankowski. W tej dziedzinie Polska dysponuje wciąż niewykorzystanym potencjałem – udział transakcji bezgotówkowych nad Wisłą jest przeszło dwa razy niższy aniżeli w krajach starej Unii.

– Ciekawym wątkiem, jeśli chodzi o udział poszczególnych form transakcji bezgotówkowych, jest ilość poleceń zapłaty. W Polsce ten temat praktycznie nie istnieje, na Zachodzie polecenia zapłaty mają o wiele wyższy udział. Pojawia się pytanie, czy jest to specyfika polskiego rynku i tak już zostanie, czy też ta struktura się zmieni – zastanawiał się ekspert EY.

Wygrać z Google

Innym czynnikiem skłaniającym do marginalizacji gotówki są płatności mobilne – co wiąże się z rosną...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI