Rynek finansowy: Kronika – październik 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI

W tegorocznej edycji Raportu Wolności Gospodarczej Świata Polska uzyskała 7,2 na możliwe 10, co dało jej 59. miejsce wśród 152 sklasyfikowanych gospodarek. Rok temu było to miejsce 48. Gdy porównujemy wolność gospodarczą w czasie, stosuje się tzw. nawiązanie łańcuchowe. Przy takiej metodzie wynik Polski jest nieco słabszy (7,18), ale daje nam wyższą pozycję (52.).

Z wyliczeń resortu finansów wynika, że przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS spowoduje obniżenie długu publicznego w relacji do PKB o ok. 8 proc. w ujęciu unijnym (zgodnie z metodologią UE dług publiczny Polski w I kw. 2013 r. wyniósł 57,3 proc.) i nieco mniej w ujęciu polskim. Po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa.

Europosłowie zatwierdzili przepisy o wspólnym nadzorze bankowym eurolandu. Wejdzie on w życie w 2014 r. Rada nadzorcza przy EBC będzie bezpośrednio kontrolować około 150 najznaczniejszych banków eurolandu, a resztę z około 6 tys. – za pośrednictwem nadzorów krajowych. Ten system jest otwarty także dla krajów UE spoza eurolandu. Te, które podporządkowałyby się nadzorowi, miałyby swego przedstawiciela w radzie nadzorczej, ale i tak ostateczną instancją dla wszystkich decyzji w EBC jest rada prezesów. Szwecja, Polska i Węgry wynegocjowały zabezpieczenie przed niekorzystnymi dla nich decyzjami EBC (m.in. możliwość szybkiego wyjścia z systemu nadzoru).

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy dotyczącej usług płatniczych. W efekcie od stycznia 2014 r. stawki opłat interchange, czyli prowizji pobieranych przez banki od transakcji kartami płatniczymi, spadną do 0,5 proc. ich wartości. Obecnie wynoszą 1,2-1,3 proc. Brak senackich poprawek oznacza, że nowe przepisy trafią teraz do podpisu prezydenta.

TRANSAKCJE

Do 30 czerwca przyszłego roku powstanie Polska Grupa Zbrojeniowa. W jej skład wejdą wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa, które pracują na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Do grupy wniesione zostaną udziały Huty Stalowa Wola S.A., 11 spółek Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych, OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. i Polskiego Holdingu Obronnego Sp. z o.o. Polska Grupa Zbrojeniowa to łączne przychody na poziomie 6 mld zł i zatrudnienie ponad 13 tys. osób. Nowy podmiot będzie spółką akcyjną, kontrolującą wszystkie zbrojeniowe zamierzenia z punktu widzenia realizacji zapotrzebowania polskiej armii.

Komisja Europejska zgodziła się sfinansować trzy duże inwestycje w Polsce. 108,5 mln euro dostaną dwie firmy oraz konsorcjum warszawskich uczelni. Powstanie w nich około 700 miejsc pracy. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI