Rynek finansowy: Dylematy i nadzieje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.04.foto.011.a.400xForum zorganizowano w tym roku pod hasłem: Ekonomiczne i regulacyjne uwarunkowania rozwoju usług bankowych w Polsce. Spotkanie liderów i luminarzy polskiego systemu bankowego zdominowały tematy związane z unią kapitałową, CRD IV, PSD II, problemy SKOK-ów i ich wpływ na bezpieczeństwo sektora. Wiele uwagi poświęcono temu, jak pomóc Polakom zadłużonym we frankach szwajcarskich.

Stanisław Brzeg-Wieluński

Na Forum Bankowe, organizowane od lat pod patronatem ZBP, przybyło dziesiątki prezesów banków, naukowców, przedstawicieli KNF, NBP, BFG, KDPW, GPW, firm doradczych oraz czołowych polityków.

Otwierając konferencję, prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zaakcentował, w jak trudnym czasie – z punktu widzenia biznesowego – przyszło obecnie działać polskiemu sektorowi bankowemu. Miał głównie na myśli niskie stopy procentowe, problemy z walutowymi kredytami hipotecznymi oraz unijne pomysły na unię bankową i fiskalną. W opinii szefa ZBP rozwiązanie problemu kredytów mieszkaniowych deminowanych w CHF ma kapitalne znaczenie dla stabilności całego systemu finansowego.

Trochę dobrze, trochę źle

– Rok ubiegły był trudny, ale generalnie dobry dla całego sektora bankowego, bo nastąpił wzrost sumy bilansowej, a w wielu segmentach poprawiła się jakość portfela kredytowego. Widać dobre dla gospodarki efekty programu De Minimis, robionego wspólnie z bankiem BGK. Ale w roku ubiegłym pojawiły się także niekorzystne rozwiązania prawne: decyzja dotycząca drastycznego obniżenia stawek za interchange fee, obowiązek wprowadzenie dyrektywy płatniczej PSD II. Widać stałe dążenie niektórych polityków do ograniczenia bankom możliwości egzekwowania ich praw przez kwestionowanie instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego – stwierdził prezes Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jego zdaniem, nie ułatwi działania bankom w 2015 r. wprowadzenie nowych dowodów osobistych bez adresów, podania rysopisu itp., co jest kuriozalne w sytuacji, gdy banki nie mają dostępu do bazy PESEL. Barierą w ich działalności są także liczne wątpliwości dotyczące prawnej interpretacji klauzul abuzywnych. – W wielu obszarach mamy nadmierną regulację. Ale są takie, gdzie jest zła regulacja lub jej nie ma wcale. Do wielkich atutów polskiej gospodarki należy zaliczyć wizerunek sektora finansowego, który przez ostatnie trzy lata uznawany był przez opinię publiczną za stabilny i odpowiedzialny. To zasługa wszystkich z państwa obecnych na naszej konferencji, którym chciałbym z tego powodu bardzo podziękować – zwrócił się do gości Forum ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI