Rynek Finansowania Nieruchomości: Part buy – part rent – rozwiązanie kryzysowe na rynku nieruchomości mieszkaniowych?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wachnicka.magdalena.01.100xZmieniające się uwarunkowania na rynkach finansowych nie pozostają bez wpływu na tendencje w zakresie struktury finansowania inwestycji na rynku mieszkaniowym, w szczególności jeśli chodzi o zaangażowanie państwa w tym zakresie oraz dostępność bankowych produktów hipotecznych. Sytuacja kryzysowa, która uwidoczniła się na rynku finansowym w Stanach Zjednoczonych w 2007 r., określania mianem "credit crunch", spowodowała zawirowania na rynkach hipotecznych i ożywiła działania w zakresie rządowych programów wsparcia w zakresie finansowania budownictwa mieszkaniowego.

Magdalena Wachnicka
Departament Produktów
i Usług Bankowości Detalicznej Banku BGŻ

Działania takie można obserwować na rynku brytyjskim, gdzie przykładem efektywnego wsparcia państwowego skorelowanego z rynkową metodą finansowania inwestycji na rynku mieszkaniowym poprzez kredytowanie hipoteczne są programy typu „shared ownership”, zwane też „Part Buy-Part Rent”. Są to programy finansowania zakupu mieszkań i domów oferowane przez towarzystwa budownictwa mieszkaniowego (Housing Associations), finansowane przez rządową centralę Housing Corporation. Polegają one na nabywaniu przez osoby prywatne prawa własności do części mieszkania wybudowanego przez Housing Association. Od pozostałej części nieruchomości nabywający płaci czynsz Housing Corporation. W odróżnieniu od systemów niskoczynszowych, czynsz w programie shared ownership nie jest w pełni regulowany, pozostaje jednak umiarkowany w porównaniu do czynszu wolnorynkowego i podlega rewaloryzacji.

Nabywający udział w nieruchomości (sharedowner) pozostaje najemcą nieruchomości, natomiast Housing Association- właścicielem nieruchomości (freeholdof theproperty). Umowę nabycia działu w nieruchomości można określić jako umowę najmu z wbudowaną opcją procentowego zakupu nieruchomości.

Oczywiście, nabycie udziału w nieruchomości w ramach programu part buy-part rent co do zasady powoduje konieczność zapłaty podatku w związku z nabywanym udziałem w nieruchomości (Stamp duty).

Od kwietnia 2006 r. programy typu Shared Ownership oferowane są w ramach dwóch modeli:

  • Social HomeBuy- umożliwiający nabycie procentowanego udziału w nieruchomości, wynajmowanej w ramach programów budownictwa socjalnego,
  • New Build HomeBuy- pozwalający na nabycie mieszkań i domów na rynku pierwotnym.

Przewiduje się, że w latach 2008-2011 zaangażowanie środków w programy shared ownership wyniesie 8,4 miliona GBP.

W ramach transakcji shared ownership istnieje możliwość nabycia: 25, 50, albo 75 proc. udziału w nieruchomości ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI