Rynek bankowy: Ku wolnemu rynkowi

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obowiązkowe komercyjne lub wzajemne ubezpieczenie depozytów może być rozwiązaniem alternatywnym wobec publicznych instytucji gwarantujących wkłady większości klientów indywidualnych. Podobny system działa już m.in. we Włoszech. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest bardziej państwową instytucją pomocy bankom niż ubezpieczycielem czy gwarantem depozytów.

Próby gwarantowania czy też ubezpieczania depozytów podejmowano w niektórych stanach Ameryki już w XIX wieku. Obecny tamtejszy system, znany dziś jako FDIC, w pierwotnej formie powstał w czasie Wielkiego Kryzysu, w ramach New Dealu prezydenta Roosevelta. Ten socjalistyczny, czy też etatystyczny, model przeszczepiono później do Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii, Indii i innych państw.

Istniejące rozwiązania

Tymczasem w Niemczech już pod koniec XIX wieku kasy spółdzielcze stworzyły pozarządowy system wzajemnego ubezpieczania depozytów. Na tym opiera się obecny niemiecki dobrowolny system zabezpieczenia, ale nie ubezpieczenia („Sicherung”, a nie „Versicherung”), w ramach Federalnego Związku Banków Niemieckich (BdB). W miarę dostępnych środków zapewnia on niezmiernie wysokie pułapy zabezpieczenia depozytów, uruchamiane w drugiej kolejności po zaspokojeniu wierzyciela przez, istniejącą od 1998 r., spółkę odszkodowawczą ze stuprocentowym udziałem BdB. W postaci bliższej oryginału system gwarantowania zachował się u naszych zachodnich sąsiadów w kasach oszczędnościowych i bankach niekomercyjnych (Genossenschaftsbanken). Zresztą odrębny system gwarantowania dla instytucji spółdzielczych jest raczej normą niż wyjątkiem, jednak w Polsce banki spółdzielcze zostały przymusowo włączone do systemu za pośrednictwem banków zrzeszających.

Ubezpieczeniowe remedia dla banków

The Geneva Association, organizacja ubezpieczeniowa, która w ubiegłym roku otworzyła biuro w Polsce, rozpowszechniła kilka lat temu w swym periodyku studium uwarunkowań ubezpieczeń wzajemnych dla depozytów bankowych (szczegóły: Bernard Carole; Le Courtois Olivier; Quittard-Pinon François. A Study of Mutual Insurance for Bank Deposits. The Geneva Risk and Insurance Review, 30 (2005) – przyp. MM). W Polsce banki mogłyby zapewne stworzyć takie konsorcjum na podstawie zmodyfikowanych (a może nawet aktualnych) przepisów o towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych. Nowy sens tej propozycji wiąże się z faktem, że rozszerzane obecnie powszechnie gwarancje dla depozytów bankowych opierają się już nie na realnych istniejących funduszach (środkach w dyspozycji naszego BFG i innych tego rodzaju ciał), lecz wyłącznie na konfiskacie fiskalnej lub inflacyjnej (w przypadku dodruku pustego pieniądza). Trudno uznać więc ten system za wydolny i zdrowy.

Dwaj profesorowie z Lyonu i ich doktorantka w cytowanym studium zbadali model, który w końcu trafił do kół politycznych, a nawet – w obliczu załamania sektora bankowego i przy wtórze nierealistycznych obietnic systemów gwarancyjnych – zyskał interesujące wsparcie. W czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego zalała Europę powódź pomysłów, jak by tu jeszcze bardzie upaństwowić system finansowy. Pochodziły one nie tylko od trzymanej z dala od establishmentu lewicy. Główne siły polityczne Europy – lewica establishmentowa, czyli socjaliści, oraz establishmentowa prawica, czyli konserwatyści-chadecy – wykazały też mało zainteresowania ideą ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI