RPP w grudniu nie wznowi podwyżek stóp procentowych?

RPP w grudniu nie wznowi podwyżek stóp procentowych?
Wiesław Janczyk By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39727910
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy w świetle posiadanych informacji, zaś co do grudniowego posiedzenia nie ma informacji, które skłaniałyby do wznowienia podwyżek stóp - powiedział w wywiadzie dla Super Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej Wiesław Janczyk.

„Obecny poziom stóp wydaje się właściwy przy informacjach jakie posiadamy dzisiaj. Co do przyszłych decyzji, to – jak dotychczas – będę analizować napływające dane i dostosowywać do nich moje preferencje w zakresie stóp. Proszę zwrócić uwagę na taki szczegół, że wiele organów banków centralnych na świecie wycofało swoje zapowiedzi dotyczące szybkiego tempa zacieśniania stóp procentowych. Kończono na samej narracji w tym zakresie, ona ma też ogromną siłę oddziaływania na konsumentów i inwestorów” – powiedział.

Czytaj także: Iwona Duda z RPP: poziom stóp procentowych jest obecnie optymalny >>>

„Na grudniowym posiedzeniu będziemy analizować najnowsze dane. Ocenimy jak przekładają się na oczekiwania co do przyszłego kształtowania się procesów inflacyjnych i koniunktury. W mojej ocenie w ciągu ostatnich tygodni nie napłynęły informacje, które skłaniałyby do wznowienia podwyżek stóp w grudniu, ale to Rada – jako ciało kolegialne – będzie podejmować decyzje” – dodał.

Czytaj także: Goldman Sachs: wysoka inflacja bazowa w Polsce ciągle uzasadnia dalsze podwyżki stóp procentowych >>>

Dane GUS o inflacji

Janczyk ocenia, że listopadowe dane GUS o inflacji można potraktować jako jeden z sygnałów początku hamowania wzrostu cen.

Czytaj także: Spadek inflacji tylko utwierdza RPP w decyzji o niepodnoszeniu stóp procentowych >>>

„Oczekiwanie na spadek cen w przyszłym roku jest jak najbardziej uprawnione. NBP szacuje wiarygodnie, że proces dezinflacji ma być stopniowy. Można wyrażać przekonanie, że powinno się ten proces przyspieszyć, ale ci, którzy tak uważają, nie biorą pod uwagę kosztów gospodarczych i społecznych, mocnego oddziaływania tak pojmowanej polityki pieniężnej na rynek pracy i na osłabianie tempa wzrostu. Najbardziej rzetelne dostępne dane ekonomiczne i geopolityczne uprawniają do twierdzenia, że będziemy mieli inflację jednocyfrową pod koniec przyszłego roku. Osiągnięcie celu inflacyjnego NBP powinno nastąpić w 2025 r.” – powiedział. 

Źródło: PAP BIZNES