RPP: stopy procentowe bez zmian, ożywienie aktywności gospodarczej będzie wolniejsze

RPP: stopy procentowe bez zmian, ożywienie aktywności gospodarczej będzie wolniejsze
Fot. stock.adobe.com/number1411
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 7 października utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.
#RPP utrzymała wszystkie #StopyProcentowe @nbppl na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej #NBP

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

– stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej;

– stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej;

– stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;

– stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej;

– stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej” – napisano w komunikacie.

Połowa z ankietowanych przez PAP Biznes ośrodków analitycznych w ostatnim konsensusie prognozowała stabilizację stóp na obecnym poziomie do końca 2022 r. Druga połowa ośrodków analitycznych spodziewa się, że RPP zacznie podnosić stopy procentowe najwcześniej w 2022 r., ale w niewielkiej skali.

RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną

Na trzech posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Po obradach RPP w dn. 7 października ponownie nie odbędzie się konferencja prasowa. Jest to siódme z rzędu decyzyjne posiedzenie RPP, po którym Rada nie będzie oficjalnie komunikować się z rynkiem ani w tradycyjnej formie, ani za pośrednictwem zdalnych środków komunikacji.

Ostatnia konferencja prasowa po posiedzeniu RPP miała miejsce 4 marca 2020 r. (7 miesięcy i 3 dni temu).

Czytaj także: RPP odnotowała przejściowe osłabienie złotego >>>

NBP poinformował w czerwcu Ministerstwo Finansów, że w związku ze skróceniem posiedzeń decyzyjnych RPP do jednego dnia i ograniczeniem liczby posiedzeń Rady do jednego w miesiącu, ze względu na poświęcanie dużej ilości czasu na odbycie posiedzenia zrezygnowano z przeprowadzania konferencji prasowych bezpośrednio po decyzjach Rady. Informacje te MF zamieścił w odpowiedzi na interpelację poselską.

Do końca bieżącego roku RPP ma obradować, według aktualnego harmonogramu, jeden dzień w miesiącu na posiedzeniu decyzyjnym – kolejne zaplanowano na 4 listopada. 

RPP: ożywienie aktywności gospodarczej będzie kontynuowane

Ożywienie aktywności gospodarczej będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach, choć jego tempo może być wolniejsze niż dotychczas, stwierdziła RPP. Rada podtrzymała, że aktywność gospodarcza może być ograniczana m.in. przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej.

„Można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach kontynuowane będzie ożywienie aktywności gospodarczej, choć jego tempo może być wolniejsze niż dotychczas. Pozytywnie na koniunkturę będą oddziaływać dotychczasowe działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP. Wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez wysoką niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych. Istotny wpływ na dynamikę aktywności będzie miało także kształtowanie się koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP ” – czytamy w komunikacie banku centralnego opublikowanym po posiedzeniu RPP.

RPP podkreśliła, że dane o sprzedaży detalicznej i produkcji za sierpień sugerują, iż w ostatnim czasie tempo odbudowy aktywności spowolniło wobec poprzednich miesięcy.

Czytaj także: Oprocentowanie lokat najniższe w historii, 11 razy mniejsze niż w 2019 roku >>>

W komunikacie zapowiedziano także, że NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych

Bank centralny będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

Czytaj także: Kamil Zubelewicz z RPP: poparłbym wnioski o podwyżki stóp procentowych >>>

„Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera ożywienie gospodarcze oraz ogranicza ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego” – podsumowano w komunikacie.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews