RPP podniesie w środę stopy procentowe o 50 czy o 100 punktów bazowych?

RPP podniesie w środę stopy procentowe o 50 czy o 100 punktów bazowych?
Fot. stock.adobe.com/Marcin Łazarczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Analitycy są zgodni, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie w środę stopy procentowe NBP. Pytanie brzmi tylko jak duża będzie to podwyżka?

„Prawdopodobnie nikt nie zadaje sobie pytania „czy?”, ale „o ile?” RPP podniesie stopy procentowe w bieżącym miesiącu. Rozważana jest podwyżka o od 50 do 100 punktów bazowych” – przypominają Bartosz Turek i Oskar Sękowski, analitycy HRE Investments i dodają:

„Ostatnio, w maju, Rada zaordynowała nam trochę mniejszą podwyżkę (75 punktów bazowych) niż ta wynikająca z konsensusu rynkowego (100 punktów bazowych). W efekcie podstawowa stopa procentowa jest dziś na poziomie 5,25%. Jeszcze na początku października 2021 roku było to zaledwie 0,1%.”

Raczej podwyżka o 75 punktów bazowych

„Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 75 pb do 6,00%. Wsparciem dla takiego scenariusza jest wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w maju” – napisali w MAKROmapie analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A.

„Uważamy, że opublikowane w ostatnich tygodniach słabsze dane z realnej sfery gospodarki będą natomiast argumentem przeciwko większej skali zacieśniania polityki pieniężnej. Podwyżka stóp procentowych o 75 pb będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.” – prognozuje zespół analityków banku.

Może jednak 100 punktów bazowych?

„Rynek zakłada, że przekaz ze strony Rady będzie bardziej jastrzębi” – powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Grzegorz Ogonek.

„Rynek wycenia podwyżkę stopy referencyjnej na środowym posiedzeniu na 75 pb, a zakładając możliwe odchylenie od tych oczekiwań, wskazalibyśmy raczej na 100 pb, a nie na podwyżkę o 50 pb” – dodał ekonomista Santander Bank Polska.

Źródło: PAP BIZNES, Credit Agricole Bank Polska S.A., HRE Investments