RPP: stopy procentowe bez zmian. Glapiński: większe prawdopodobieństwo obniżki niż podwyżki
Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami analityków.
Stopa lombardowa wynosi więc nadal 2,5%, stopa depozytowa – 0,5%, a stopa redyskonta weksli – 1,75%, podano w komunikacie.
Większość ekonomistów spodziewa się, że RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian do końca 2022 r.
Czytaj także: RPP nie zareaguje na przejściowe przestrzelenie celu inflacyjnego >>>
Inflacja możliwa powyżej 3,5 proc.
Rada w komunikacie wskazała, że w najbliższych miesiącach inflacja może przejściowo przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.).
„Bieżące prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach inflacja może przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego. Do przejściowego wzrostu dynamiki cen przyczynią się czynniki o charakterze podażowym i regulacyjnym, a więc pozostające poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej. Wraz z wygaśnięciem wpływu tych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem tempa wzrostu PKB inflacja będzie się obniżać. W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej dynamika cen będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego” – czytamy w komunikacie.
„Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną” – czytamy dalej.
W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, jednak dynamika PKB będzie prawdopodobnie nisza niż w poprzednich latach.
„Utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą” – napisano także.
„Na podstawie wstępnego szacunku GUS, dotyczącego PKB w 2019 r., można szacować, że dynamika PKB w IV kwartale obniżyła się” – podano dalej.
Glapiński: przypuszczam, że do końca kadencji RPP stopy pozostaną bez zmian
Prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej (RPP) będzie większe niż ich podwyższenia, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Jednocześnie podtrzymał swoją opinię, według której stopy pozostaną w tym okresie na obecnych poziomach.
„Jeśli chodzi o moje osobiste zdanie, to potwierdzam swoje stanowisko: przypuszczam, że do końca mojej kadencji, a tym samym – i kadencji Rady stopy pozostaną na tym samym poziomie. A generalnie prawdopodobieństwo ich obniżenia w tym okresie będzie większe niż ich podwyższenia” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.
Dodał, że spodziewa się, iż wzrost PKB będzie słaby na świecie. W Polsce fundamenty są zdrowe – według niego, w całym roku będzie to 3,5-3,6%.