Rozpoczynają się konsultacje wskaźnika referencyjnego

Rozpoczynają się konsultacje wskaźnika referencyjnego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Decyzje w sprawie wskaźnika referencyjnego zapadną prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca - powiedział Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich w rozmowie z PAP Biznes.

29 marca komitet sterujący narodowej grupy roboczej podjął decyzję na wniosek ministra finansów o przeglądzie wyboru alternatywnego wskaźnika, który docelowo ma zastąpić wskaźnik WIBOR.

„Nowi uczestnicy komitetu sterującego chcieliby się upewnić, że docelowy wskaźnik, który zostanie z nami na lata i będzie podstawą setek tysięcy umów i instrumentów finansowych, które będą na nim oparte, jest rzeczywiście wskaźnikiem optymalnym” – powiedział Tadeusz Białek, który kieruje pracami Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych.

Jego zdaniem, pierwsze doświadczenia związane z funkcjonowaniem WIRON pokazały pewne trudności z jego wdrażaniem na szerszą skalę m.in. z uwagi na dołączenie do tego wskaźnika komponentu dużych i średnich przedsiębiorstw.

„Od lat wiadomo, że istnieją problemy z klasyfikacją przedsiębiorstw na duże i małe, przedsiębiorcy często sami źle podają te dane bankom, te dane się zmieniają nawet w ciągu miesiąca. W związku z tym wskaźnik, który jest oparty na tych depozytach przedsiębiorstw podlegał już korektom – wprawdzie na poziomach bez znaczenia dla umów, a to nie jest optymalna sytuacja” – powiedział Tadeusz Białek.

W jego ocenie, z punktu widzenia wskaźnika, który ma funkcjonować przez lata, sytuacja, w której będzie on musiał okresowo podlegać korektom, nie jest najlepsza.

Reforma wskaźników jest nieodwracalna

„Wskaźnik WIRON jest też ze wszystkich istniejących wskaźników najdalej od stopy referencyjnej NBP i cechuje się bardzo dużą zmiennością. Już mamy sygnały np. od inwestorów z Londynu, że transakcje oparte na tym wskaźniku będą wyceniane drożej” – powiedział prezes Związku Banków Polskich.

„Dodatkowo jeszcze Ministerstwo Finansów stoi przed podjęciem decyzji, czy ma emitować obligacje Skarbu Państwa oparte o ten wskaźnik. Dlatego MF chciało się upewnić, że na pewno wybierzemy docelowo optymalny wskaźnik” – dodał.

Planowy termin zakończenia reformy to koniec 2027 r. i ma to być ostateczna data zaprzestania publikacji WIBOR.

Prezes Tadeusz Białek wskazuje, że przegląd nie oznacza, że reforma miałaby zostać wstrzymana.

„Ona jest nieodwracalna. Przesunęliśmy jej okres jesienią z dwóch do pięciu lat. Dopiero za 5 lat on przestanie być kwotowany. Mamy więc czas, żeby właściwie i zgodnie ze sztuką przeprowadzić ten proces” – powiedział.

W jego opinii bardzo ważnym elementem przeglądu będą konsultacje publiczne.

„Rynek będzie miał okazję się wypowiedzieć, jaki wskaźnik powinien być docelowy. W tym momencie nie można jeszcze mówić, czy WIRON będzie zlikwidowany, ponieważ on też jest objęty procesem przeglądu i jest jednym z tych wskaźników, które potencjalnie mogą być wskazywane przez rynek obok takich wskaźników jak WIRF i WRR” – powiedział prezes Związku Banków Polskich.

„Decyzje spodziewane są w drugiej połowie czerwca, może być jakiś poślizg, jeśli konsultacje publiczne się przedłużą, ale jest perspektywa najbliższych tygodni, kiedy będziemy podejmować decyzje” – dodał.

Źródło: PAP BIZNES