Rośnie liczba oszczędzających w PPK Polaków i… Ukraińców

Rośnie liczba oszczędzających w PPK Polaków i… Ukraińców
Fot. stock.adobe.com / bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W PPK oszczędza już 2,46 mln osób, a 295,38 tys. podmiotów umożliwia swoim pracownikom udział w tym programie, czytamy w najnowszym Biuletynie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Łączna partycypacja w PPK to 33,60%. Największa partycypacja jest w województwie mazowieckim, wynosi 46,3%. Najmniejsza w warmińsko-mazurskim, 19,4%.

Nieco ponad 95% oszczędzających to Polacy. Wśród osób innej narodowości dominuje narodowość ukraińska (69,13 tys.)

Wpłaty i dopłaty do PPK

Na rachunki uczestników PPK wpłynęły do tej pory z Funduszu Pracy wpłaty powitalne w łącznej kwocie 591,12 mln zł.  oraz dopłaty roczne w łącznej kwocie 675,85 mln zł.

Na rachunku uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD znajduje się średnio od 2 737 zł do 2 858 zł więcej niż on sam wpłacił do PPK. To oznacza dla uczestnika PPK od 76% do 79% zysku – wyliczyli eksperci PFR Portal PPK.

Prezentowane dane dotyczą stanu z 30 września 2022 roku.

Ubywa instytucji zarządzających PPK

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) są obecne na polskim rynku od ponad 3 lat. W momencie uruchomienia programu do zarządzania funduszami PPK uprawnionych było dwadzieścia instytucji finansowych. Obecnie jest ich siedemnaście.

W ostatnim czasie, na skutek decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o wykreśleniu z ewidencji PPK, z rynku wycofało się BPS TFI, o czym można przeczytać także w naszym wywiadzie z przedstawicielami BPS TFI: „BPS TFI wycofało się z programu PPK, ale z powodzeniem prowadzi PPE i inne formy oszczędzania”

Źródło: MojePPK.pl