Rosnące ceny usług budowlanych zatrzymają inwestycje samorządowe?
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, podczas Forum Bankowo- Samorządowego mówił, że budżet jego miasta jest w dobrym stanie, natomiast problemem stają się inwestycje z wykorzystaniem funduszy europejskich. Jego zdaniem kluczowa jest w tej chwili odpowiedź na pytanie: jak finansować inwestycje z udziałem funduszy europejskich, w sytuacji w której rosnące ceny usług budowlano-montażowych powodują, że cena na przetargu jest dwukrotnie wyższa od wartości kosztorysowej.
Musimy zastanowić się, czy rezygnować z takich inwestycji, bo udział funduszy europejskich spada
poniżej 50 procent, a wskaźnik 60 procent w regule wydatkowej pozwala odliczać instrumenty dłużne użyte w takim przypadku z limitu zadłużenia.
Prezydent Lublina uważa, że ta kwestia powinna być omówiona z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Rozwoju. Należy się zastanowić, czy nie powinno się skorygować tego wskaźnika w regule wydatkowej.
Przybędzie projektów w ramach PPP?
Krzysztof Żuk uważa, że projekty PPP – partnerstwa publiczno-prywatnego były do tej pory zbyt drogie dla samorządów.
Lublin ma kredyty w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym, co jest w tej chwili najtańszą formą kredytowania samorządów w Polsce.
Jeśli dostęp do instrumentów dłużnych będzie ograniczony z powodu wypełniania przez samorządy limitów zadłużenia przy jednocześnie mniejszym dopływie środków europejskich, to w sposób naturalny pojawi się więcej projektów w ramach PPP – konkluduje prezydent Lublina.