Rosja piątą gospodarką świata?
Prezydent Putin powiedział, że Rosja według statystyk Banku Światowego znajduje się wśród pięciu największych gospodarek świata, jeśli uwzględnimy parytet siły nabywczej.
Informacja o tyle zaskakująca, że gospodarka rosyjska wprawdzie nie załamała się pod ciężarem zachodnich sankcji, ale w 2022 roku zanotowała spadek o 2,1% i spadek trwa także w tym roku.
Informacja podana przez RT oraz Putina jest przykładem typowej manipulacji statystykami w celach propagandowych.
Jak należy mierzyć PKB?
Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają następujące metodologicznie różne podejścia do pomiaru PKB krajów pod względem parytetu siły nabywczej, który określa się skrótem PPP:
1. wartość bezwzględna PKB, PPP, mierzona w bieżących dolarach,
2. wartość bezwzględna PKB, PPP, mierzone w stałych dolarach międzynarodowych z 2017 r.
3. udziały krajów w światowym PKB, PPP, mierzone w stałych dolarach.
Tylko pierwsze z tych trzech podejść (PKB, PPP, w bieżących dolarach) potwierdza, że Rosja w 2022 roku była największą gospodarką Europy i piątą co do wielkości gospodarką świata.
Uwzględniając dwie pozostałe metodologie, była szóstą gospodarką świata i drugą – po Niemczech gospodarką w Europie.
Bank Światowy i MFW zalecają opieranie się na parytecie siły nabywczej przy porównywaniu PKB krajów
Jak wyjaśniła Bank Światowy: „Ze względu na duże różnice w poziomach cen w poszczególnych gospodarkach PKB przeliczony na rynkowy kurs wymiany nie pozwala dokładnie zmierzyć względnej wielkości gospodarek i poziomu dobrobytu materialnego. PPP umożliwiają porównanie wyników gospodarek i dobrobytu ich mieszkańców w ujęciu „realnym”.
Nie wszyscy ekonomiści się z tym zgadzają. Siergiej Guriew, były członek zarządu Sbierbanku i były główny ekonomista EBOiR, którego wypowiedź cytuje portal russiamatters.org uważa, że „PPP jest miarą tego, ile możemy kupić za jednego dolara w Rosji, a zatem nie odzwierciedla międzynarodowego znaczenia rosyjskiego PKB. Dla oceny pozycji jakiegoś kraju w gospodarce światowej należy brać pod uwagę wielkość PKB w nominalnych dolarach.”
Gdyby mierzyć PKB według rynkowych kursów walutowych, a nie według PPP, Rosja w 2022 r. byłaby dopiero ósmą co do wielkości gospodarką na świecie i czwartą w Europie po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.
Warto też zauważyć, że według prognoz MFW w 2028 r. udział Rosji w światowym PKB (PPP, w stałych dolarach) zmniejszy się, z 2,92% do 2,58%, dając temu krajowi siódme miejsce w światowym rankingu.