Rolnik, bankowiec i informatyk doradcą finansowym dla branży agro
Łukasz Czech na początku naszej rozmowy zdradził w jaki sposób przebiegała jego kariera – od rolnika, przez bankowca do właściciela firmy finansowej działającej na platformie cyfrowej.
Jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoły Głównej Handlowej, po specjalizacji finanse w informatyce oraz informatyka w rolnictwie. Przez dwa lata pracował w Banku BNP Paribas. Aż w końcu założył własną działalność doradczą dla branży rolnej i nadal prowadzi gospodarstwo rolne.
W ramach gospodarstwa rolnego realizuje kilkanaście projektów badawczo-rozwojowych we współpracy z SGGW. Służą one m.in. trenowaniu algorytmicznych rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
Silnik informatyczny dla banków i rolników
Mówiąc o cyfryzacji rolnictwa zwrócił uwagę na fakt, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już wkrótce planuje przeprowadzać wszystkie nabory na dopłaty bezpośrednie, na wsparcie inwestycyjne drogą cyfrową. Także podpisywanie umów z rolnikami będzie odbywało się w formie cyfrowej.
Przyznał jednocześnie, że w bankach nie ma jeszcze kanału online do procesu kredytowego dla sektora rolnego. Właśnie m.in. tą kwestią chce się zająć AgroWe.
„Założyliśmy, że tworząc własne rozwiązanie informatyczne, wykorzystujące pliki i dane systemów informatycznych ARiMR, przy uzyskaniu zgód rolników będziemy mogli w sposób niemalże błyskawiczny ocenić czy rolnik może wziąć kredyt, jaki produkt mu przysługuje na daną inwestycję oraz jakie koszty finansowania i jaka dokumentacje będzie niezbędna, aby to finansowanie uzyskać” – mówił Łukasz Czech.
„Planujemy zaoferować silnik informatyczny wraz z całym systemem segmentacji dla sektora bankowego przy jednoczesnym prowadzeniu przez nas działalności w zakresie pośrednictwa finansowego dla rolników” – dodał.
Już w tej chwili firma dla kilkuset rolników prowadzi inwestycje i pozyskuje finansowanie.
Wynagrodzenie za sukces rolnika
„Nie żyjemy z pisania wniosków, a żyjemy z domykania projektów rolnika, na które uzyskał finansowanie z naszą pomocą. Doradzamy rolnikowi, aby wybrał dobre i sensowne dla niego inwestycje i realizujemy nasz przychód dopiero w momencie, kiedy rolnik rozlicza się z dotacji”
Jak przyznał, AgroWE weryfikuje czy pomysł biznesowy rolnika ma sens, czy na danym przedsięwzięciu rolnik nie straci.
„Z racji tego, że my zarabiamy kiedy rolnik ma zyski – to uważam, że to jest całkiem uczciwy deal.”
Jak stwierdził – 3/4 osób, które pracują w firmie to aktywni rolnicy po SGGW. Mają oni własne gospodarstwa rolne i realizują wspólnie z firmą różne projekty badawcze w swoich gospodarstwach.
Stąd połączenie doświadczeń z sektora finansowego z praktyczną wiedzą rolniczą tworzy unikalną wartość dla rolników szukających fachowego wsparcia w AgroWe.
Łukasz Czech powiedział, że w ostatnich 4 miesiącach firma uzyskała do obsługi projekty o wartości około 100 milionów złotych.