Rekordowy poziom transakcji inwestycyjnych w regionie CEE w 3 kwartale 2015r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Inwestycje w Polsce przekroczyły 1,5 miliarda EUR w 2015r.

Wartość inwestycji w regionie Europy Centralnej i Wschodniej wzrosły w 3 kwartale o 14% do rekordowego poziomu 2,3 miliarda EUR. Jest to również wzrost o 6% w stosunku rocznym.

CBRE opublikowało najnowsze dane o rynku inwestycyjnym w sektorze nieruchomości komercyjnych w krajach CEE. W tym roku najbardziej aktywny jest sektor nieruchomości handlowych z 41% udziałem w całkowitym wolumenie. Najbardziej popularne są nieruchomości klasy A, zlokalizowane w centrach stolic lub największych miast. Głównym czynnikiem atrakcyjności tego typu nieruchomości jest ich stabilna, zweryfikowana pozycja i wyniki odnośnie obrotów, przepływu odwiedzających i dochodowości czynszowych.

Polska nadal pozostaje rynkiem stosunkowo aktywnym, chociaż znacznie więcej transakcji oczekiwanych jest pod koniec roku. W ciągu trzech pierwszych kwartałów, poziom inwestycji osiągnął 1,56 mld EUR, o 15% mniej niż w tym samym okresie w roku poprzednim. 49% stanowiły zakupy obiektów handlowych, a 41% obiektów biurowych.

Największy wzrost inwestycji miał miejsce w Czechach, o 130% w stosunku rocznym. Prawie 25% tego wolumenu stanowiły transakcje dotyczące sprzedaży obiektu Palladium i portfolio mieszkaniowe RPG Byty. Również kraje Bałtyckie i Węgry zanotowały wzrost inwestycji.

Pozostałe kraje odnotowują niewielkie spadki, między innymi Rosja, Rumunia i Słowacja, niemniej jednak do końca roku więcej procesów sprzedaży powinno zostać zakończone sukcesem. Tym samym, wynik roczny powinien się znacznie poprawić.

W całym regionie CEE obserwujemy wzrost aktywności inwestorów, co przekłada się na spadek stóp kapitałowych i wzrost cen dla wszystkich rodzajów nieruchomości. Nadal najbardziej popularne są najlepiej zlokalizowane, najwyższej klasy obiekty na danym rynku, wynajęte przez instytucjonalnych najemców, oferujące stabilny i długoterminowy zwrot z inwestycji.

Natalia Wenzławska