Redaktor naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK”: Ranking na stulecie
Dokonaliśmy kilku korekt naszej metodologii i choć sama ankieta nie uległa zmianie, to skoncentrowaliśmy się tylko na najważniejszych danych, pokazujących kondycję całego sektora. PKO Bank Polski jest gigantem – nie tylko z uwagi na swoje aktywa i sumę bilansową, ale także, a może przede wszystkim, z tego powodu, że po dokonaniu prawdziwej transformacji pod rządami prezesa Zbigniewa Jagiełły odgrywa coraz większą rolę w planach inwestycyjnych rządu.
Dla nikogo nie jest zaskoczeniem stwierdzenie, że obecny rząd jest wręcz zafascynowany osiągnięciami ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego z lat 1935-1939. Powstanie portu w Gdyni, COP, magistrali kolejowej Śląsk-Gdynia, kolejki na Kasprowy Wierch – to tylko niektóre przykłady, gdy racjonalnie stosowany interwencjonizm państwowy daje zaskakująco szybkie i dobre efekty. Trudno nie zauważyć, że obecny rząd po dokonaniu częściowej repolonizacji sektora bankowego wiąże z nim bardzo ambitne plany.
Dlatego nagroda dla PKO BP ma wyjątkowy charakter. AD 2018, w stulecie odzyskania niepodległości, postanowiliśmy uhonorować Bank Gospodarstwa Krajowego. Założony w roku 1924 jest dowodem tradycji, żywotności i ogromnego patriotyzmu bankowców pokolenia międzywojnia. Reaktywowany po roku 1989, BGK jest wciąż jedynym bankiem należącym do państwa polskiego, pełniąc doniosłą rolę inicjatora wielu strategicznych inwestycji, co jest bezpośrednim nawiązaniem do jego misji z lat 1924-1939.
Pojawienie się parę lat temu Alior Banku było dla dość zastałego i ustabilizowanego świata naszej
bankowości haustem świeżego powietrza. Od samego początku postawił on na nowego typu relację z klientami, nowoczesny marketing i umiejętnie skrojone produkty, dopasowane do polskiego rynku. Także dziś, pomimo dużych zmian własnościowych, zachował wiele energii i pomysłów na oryginalny model bankowości. Nie mogliśmy tego nie dostrzec w tegorocznym rankingu, którego głównym motywem jest 100-lecie odzyskania niepodległości.
Nasz tegoroczny „Innowator rynku bankowego” Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK S.A., od lat wspiera nowymi pomysłami cały sektor bankowy. Kapituła nagród specjalnych, czyli Rada Programowa „Forum Strategii Bankowych”, wraz z redakcją miesięcznika była pod wrażeniem nowatorsko opracowanej przez BIK S.A. platformy antyfraudowej. Nasz kolejny laureat, prezes Włodzimierz Grudziński został nagrodzony przez kapitułę tytułem „Mecenasa edukacji finansowej”. Przez lata opracowywał standardy kwalifikacyjne dla młodych bankowych kadr, które do dziś są wykorzystywane w programach nauczania uczelni ekonomicznych i szkół bankowych. Prezes Grudziński przechodzi na emeryturę, będzie się jednak angażował w program edukacji uczniów i studentów „Bakcyl” w Warszawskim Instytucie Bankowości.
W imieniu swoim, redakcji i wydawnictwa składam gratulacje naszym Laureatom w ten wyjątkowy rok stulecia odzyskania niepodległości!