Raport specjalny: Szukanie dziury w całym

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.07-08.foto.046.a.400xW innowacyjnych instytucjach finansowych infrastruktura teleinformatyczna rozrasta się bardzo szybko. Dokupowane są nowe serwery, pamięci masowe, stacje robocze i wiele innych urządzeń elektronicznych. Audyt infrastruktury IT pozwala ocenić wydajność wykorzystywanych rozwiązań, ich skalowalność, a także wskazać obszary wymagające usprawnienia.

Marcin Złoch

Dobrze ukierunkowany i prowadzony przez wysokiej klasy specjalistów- praktyków audyt niesie dużo korzyści w obszarze IT, szczególnie w bankach. Chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo i jakość systemów informatycznych, ale również o zaufanie klientów i satysfakcję z wykorzystywanych przez nich usług. – Audyt IT nie tyle powinien, ile musi być elementem trwale zakorzenionym w kulturze organizacji nastawionej na wysoce innowacyjne podejście – przekonuje Artur Żebrowski, dyrektora Biura Usług Informatycznych PKO Banku Polskiego.

– Audyt taki stanowi kluczowy proces w zapewnieniu stabilnego środowiska, jak również pozwala na wykrycie potencjalnie niebezpiecznienych konfiguracji sprzętowych lub sieciowych – dodaje Artur Różycki, dyrektor Departamentu IT HFT Brokers Dom Maklerski.

Lepsza pozycja

Dzięki przysłowiowemu szukaniu dziury w całym, można – nawet w najbardziej atrakcyjnym i nowatorskim rozwiązaniu IT – znaleźć słabe punkty, których często nie zauważają projektanci tych rozwiązań. Implikować to powinno dalsze działania uszczelniające, lub szukanie innych bezpieczniejszych rozwiązań. Bazujące na ocenie ryzyka wnioski i zalecenia mogą się stać kołem napędowym dalszego rozwoju i doskonalenia, przy zachowaniu innowacyjnego podejścia. Dodatkowo audytu dokonuje się w celu potwierdzenia, że działalniebezpieczność operacyjna jest prowadzona zgodnie z przepisami prawa oraz obowiązującymi standardami.

– Poza tym firmy, które pozytywnie przeszły audyt IT, jawią się klientom jako godne zaufania. To szczególnie istotne w przypadku takiego biznesu, jaki prowadzimy, to jest opartego na przepływach pieniężnych oraz przetwarzaniu danych osobowych. Świadcząc usługi o tak unikalnym charakterze, podjęliśmy decyzję o wdrożeniu Rekomendacji D, adresowanej przez KNF do banków. Jesteśmy przekonani, ż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI