Raport Specjalny – Ryzyko kredytowe sektora bankowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zestawienie.wykres.05.400x267Celem niniejszego raportu jest analiza wiarygodności kredytowej polskiego sektora bankowego na tle europejskiego.

  • Analiza głównych wskaźników finansowych stanowiących o wiarygodności kredytowej polskiego sektora bankowego w obu grupach ryzyka kredytowego stawia go w korzystniejszej pozycji w stosunku do europejskiego sektora bankowego.
  • Polskie banki o ocenie kredytowej na poziomie inwestycyjnym lepiej wypadają pod względem rentowności, efektywności kosztowej, płynności i zadłużenia (niższa dźwignia finansowa). Gorzej wypadają pod względem odsetka kredytów o stwierdzonej utracie wartości. Porównywalne natomiast są w zakresie współczynników adekwatności kapitałowej.

  • W segmencie ryzyka spekulacyjnego polskie banki lepiej wypadają pod kątem rentowności, odsetka kredytów o stwierdzonej utracie wartości oraz zadłużenia (niższa dźwignia finansowa). Gorsze natomiast są pod względem współczynników adekwatności kapitałowej oraz płynności. Porównywalne zaś są w zakresie efektywności kosztowej.
  • W perspektywie 2015 r. w polskim sektorze bankowym oczekujemy utrzymania na obecnym poziomie fundamentów, stanowiących o ryzyku kredytowym. Pozytywnie na ocenę wiarygodności kredytowej będzie oddziaływać niewielka poprawa efektywności kosztowej, oczekiwany spadek odsetka kredytów ze stwierdzoną utratą wartości. Bez wpływu będzie wzrost współczynników adekwatności kapitałowej, spadek rentowności polskiego sektora bankowego oraz płynności.
  • Do końca października br. polskie banki na rynku krajowym i zagranicznym wyemitowały ponad 2,5 mld EUR i była to kwota znacznie wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W perspektywie 2015 r. spodziewamy się nieco większego finansowania się banków poprzez emisję obligacji z uwagi na lepszą koniunkturę gospodarczą oraz potrzebę zmian w strukturze kapitałów banków (wydłużenie średniej zapadalności, zmniejszenia roli finansowania krótkoterminowego, powstanie banków hipotecznych).
  • W Europie do końca października br. wyemitowano znacznie więcej obligacji bankowych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Sprzyjały temu korzystne warunki w postaci niskich stóp procentowych oraz niskich marż kredytowych. W kolejnym roku spodziewamy się nieco niższej kwoty emisji ze względu na słabnącą obecnie koniunkturę w strefie euro.
  • Obecnie rentowności obligacji bankowych oraz asset swap spread’y w Europie znajdują się na historycznie niskich poziomach. Spodziewamy się dalszego ich spadku. Obecnie marże kredytowe dla obligacji bankowych o tenorze 3Y-5Y wynoszą w okolicach 75 pb. Dla 5-letnich obligacji PKO BP i mBank marże kredytowe kształtują się odpowiednio w okolicach 85 pb. 110 pb. i odzwierciedlają sytuację fundamentalną banków.

Pełny raport tutaj.

Źródło: PKO Bank Polski