Raport Specjalny | IT@BANK 2022 – Data4 Group | Centra przetwarzania danych – oszczędność i bezpieczeństwo
Adam Ponichtera
country manager i szef sprzedaży usług w Polsce
Data4 Group
Centra danych takie jak Data4 dysponują urządzeniami, które podtrzymują pracę całego budynku w sytuacji zaburzeń w dostawach energii. Kampusy tego typu posiadają własne generatory prądu znacząco przewyższające moc, którą dostarczają producenci energii. Praca tych urządzeń może trwać 72 godziny, a nawet dużo dłużej – kluczową kwestią w tym przypadku jest regularne uzupełnianie paliwa. Działanie centrów danych może być podtrzymywane przez wiele dni – wszystko dzięki umowom na dostawę paliwa do 24 godzin od chwili zgłoszenia awarii.
Dlaczego warto outsoursować?
Odbiorcą usług przetwarzania danych w centrach danych jest nie tylko sektor finansowy, ale w zasadzie wszystkie firmy – niezależnie od ich wielkości czy specjalizacji. Obserwujemy zmiany w myśleniu przedsiębiorstw, które dochodzą do wniosku, że coraz mniej opłacalne staje się prowadzenie własnych data center czy utrzymywanie w swoich budynkach niezbędnej infrastruktury, np. serwerowni. Coraz więcej banków, instytucji finansowych, jednostek administracji państwowej przenosi swoje serca działalności, czyli dane, do kampusów takich jak Data4.
Firmy zaczynają rozumieć, że własne serwerownie są mniej bezpieczne niż duże centra przetwarzania danych. Konieczne jest inwestowanie w podtrzymywanie energii, wdrażanie rozwiązań chłodzenia czy zapewnienie dodatkowej ochrony infrastruktury. Jeśli w biurowcu, w którym zlokalizowana jest serwerownia, nastąpi awaria lub wybuchnie pożar, to w pierwszej kolejności wyłączony będzie prąd. Firma automatycznie straci dostęp do swojej infrastruktury krytycznej. Odpowiednie zarządzanie danymi istotne jest również ze względu na zawirowania polityczno-gospodarcze. Warto zadbać o szereg zabezpieczeń, zarówno od strony prawnej, jak i infrastruktury, aby zachować ciągłość świadczenia usług.
Innowacje na wyciągnięcie ręki
Data4 buduje w podwarszawskich Jawczycach kampus danych, jest to pierwsza tego typu inwestycja firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobne kampusy firma posiada we Francji, Włoszech, w Hiszpanii i Luksemburgu. Warszawa staje się hubem w obszarze zarządzania danymi – tutaj właśnie powstają inwestycje nakierowane na obsługę polskiego rynku i rynków krajów ościennych, krajów południa Europy, ale także Skandynawii. Na działce o powierzchni czterech hektarów powstaną cztery centra danych. Pierwszy budynek zostanie otwarty już na początku przyszłego roku, a do dyspozycji klientów oddana będzie powierzchnia 2200 m2 o mocy 8 MW.