Raport Specjalny | Horyzonty Bankowości 2022 – nAxiom Sp. z o.o. | Low-code wspiera zmiany w bankowości
Bartłomiej Zydroń,
prezes zarządu nAxiom Sp. z o.o.
Od 17 lat związany z branżą informatyczną. Zrealizował wiele projektów ułatwiających i przyspieszających pracę w organizacjach oraz firmach z różnych branż, szkolnictwa wyższego i w instytucjach sektora publicznego. Obecnie zarządza spółką nAxiom będącą producentem platformy low-code pozwalającej na szybkie budowanie aplikacji biznesowych o różnym stopniu zaawansowania – dla wszystkich sektorów rynku.
W realizowanych projektach zawsze koncentruje się na korzyściach, jakie powinny zapewniać wdrażane systemy i aplikacje potrzebne do digitalizacji procesów i integracji danych.
Dzisiaj zakup zamkniętych rozwiązań to w opinii wielu fachowców błędna decyzja. Coraz częściej pada pytanie, czy nowy zakup da oczekiwane wsparcie do budowania przewagi rynkowej, czy tylko pozwoli przez moment stwierdzić, że zbliżamy się i upodabniamy do konkurencji. Z uwagi na agresywne otoczenie banku potrzeba nowych rozwiązań tu i teraz. Szybko. Co najważniejsze takich, które natychmiast wysuną ofertę banku na początek rankingu.
Instytucje finansowe coraz częściej zaczynają sięgać do swoich zasobów, doświadczeń i umiejętności, a mniej korzystać z zewnętrznych dostawców. Wiele z nich weszło na drogę transformacji działań, wykorzystując metodę Agile. Chcą w ten sposób, wykorzystując własne zasoby, wykreować najlepszą dla siebie narrację do rynku. Nie dotyczy to tylko rozwiązań opartych na technologii IT. Ta zmiana z konieczności dotyka również sposobu działań, struktury organizacyjnej itd.
– Agile wbudowany jest w DNA filozofii low-code. Takie podejście wspiera platforma nAxiom. Jak przystało na uniwersalną platformę low-code, nie dostarcza gotowych rozwiązań. Umożliwia ona szybkie i łatwe prototypowanie oraz budowanie aplikacji i ich przyszłą modyfikację. Sposobem budowania aplikacji, platforma wręcz zachęca do podejścia Agile, zapraszając do prac zarówno programistów, jak i zainteresowane osoby z biznesu. Tak jest efektywniej – podkreśla Bartłomiej Zydroń, prezes zarządu nAxiom Sp. z o.o.
- Automatyzacja i robotyzacja
Wprowadzanie nowych usług i obsługa klientów przy zachowaniu niskich kosztów i wysokiej efektywności nie jest możliwe bez automatyzacji i robotyzacji procesów. Robot pracuje 24 godziny na dobę, osiągając konkurencyjne wyniki, dzięki ciągle doskonalonym algorytmom oraz łatwemu dostępowi do danych. Automatyzacja upraszcza również szeroką gamę procesów back-office, przenosząc wiele powtarzalnych zadań z człowieka na maszynę.
Platformy low-code wspierają narzędziowo ten obszar wymagań, ułatwiają usprawnienie i automatyzację procesów biznesowych, wspomagają procesy poprzez wykorzystywanie technik
AI/ML – a to wszystko przy znacznie mniejszych nakładach, zarówno jeśli chodzi o czas, jak i wymagane kompetencje. - Odpowiedź na deficyt programistów
Niemal wszystkie instytucje finansowe zmagają się z gwałtownie rosnącymi kosztami IT oraz deficytem informatyków na rynku pracy.
Dzięki platformie nAxiom największe oszczędności można uzyskać w zakresie rozwoju aplikacji, ponieważ nie trzeba angażować programistów z wysokimi kompetencjami na 100% czasu poświęcanego na budowanie rozwiązania. Większą część aplikacji mogą tworzyć analitycy biznesowi lub systemowi. - Szybkie reagowanie na zmiany
Nowocześnie funkcjonujące organizacje chcą korzystać z rozwiązań w perspektywie ich dostępności liczonej w kwartałach, a w krytycznych przypadkach w miesiącach. Platformy low-code pozwalają na bieżąco reagować na potrzeby rynku, dzięki łatwości wprowadzania zmian do używanych aplikacji. Szybciej też powstają na niej nowe rozwiązania budowane od podstaw. - Nadążanie za trendami technologicznymi
Banki muszą wykazywać się dużą elastycznością i cały czas wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne. Ciężko byłoby osiągnąć ten cel, pozostając przy tradycyjnych sposobach tworzenia aplikacji. Dlatego wiele instytucji finansowych decyduje się na wykorzystanie platform low-code, dzięki którym analitycy i programiści mogą szybciej wytwarzać oprogramowanie, wdrażać nowe usługi oraz przyspieszać procesy automatyzacji i robotyzacji.
Platformy low-code aspirują, by stać się rozwiązaniem dla obsługi dynamicznie zmieniających się warunków biznesowych. Z jednej strony pozwalają rozwiązać problemy związane z wydajnością czy organizacją pracy, wspierając zwinny rozwój aplikacji siłami własnymi banku, z drugiej, zapewniają zgodność technologiczną z obecnymi i przyszłymi trendami w IT.