Raport specjalny Bezpieczeństwo banków 2017: Unijny e-podpis

Raport specjalny Bezpieczeństwo banków 2017: Unijny e-podpis
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z punktu widzenia obywateli eIDAS to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Jeden identyfikator elektroniczny, otrzymany w ojczystym kraju, ma pozwalać na uwierzytelnienie osoby lub transakcji w różnych systemach teleinformatycznych w całej Unii Europejskiej.

Marcin Złoch

Unia Europejska, co po trosze wynika z samej jej nazwy, ujednolica przepisy obowiązujące w krajach członkowskich. Jednym z nich jest ten poświęcony elektrofonicznej identyfikacji osób. Do niedawna, w większości przypadków, obywatele państw Wspólnoty nie mogli korzystać ze swojej identyfikacji elektronicznej w celu uwierzytelnienia się w innym państwie członkowskim. Systemy funkcjonujące w ich ojczyźnie nie są uznawane w innych krajach unijnych. Ta bariera nie pozwala dostawcom usług w pełni korzystać z rynku wewnętrznego.

Uznawanie identyfikacji

Wzajemnie uznawane środki identyfikacji elektronicznej powinny ułatwić transgraniczne świadczenie usług na rynku wewnętrznym, w tym prowadzenie działań za granicą bez konieczności zmagania się z przeszkodami w kontaktach z organami publicznymi. Do tego niezbędne jest, oczywiście, zapewnienie bezpiecznej elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania. Dzięki temu podmiot z jednego państwa członkowskiego będzie mógł bezpiecznie dokonać w ramach e-usługi określonej czynności za zgodą organu administracji innego kraju.

Takie były podwaliny regulacji eIDAS (od – Electronic Identification and Trust Services), dzięki której w całej Europie będzie można posługiwać się jednym elektronicznym identyfikatorem. Rozporządzenie to ma usprawnić komunikację elektroniczną pomiędzy obywatelami, przedsiębiorstwami i administracją publiczną na terenie UE. Nowe przepisy są stosowane bezpośrednio w wewnętrznym porządku prawnym państw członkowskich od 1 lipca 2016 r. Druga połowa 2018 r. to termin wejścia w życie obowiązkowego respektowania mechanizmu notyfikacji eID przez wszystkie państwa członkowskie.

Mechanizm ten ma zagwarantować obywatelom wygodę i bezpieczeństwo. Dzięki eIDAS jeden identyfikator elektroniczny, otrzymany w kraju ojczystym, ma pozwalać na uwierzytelnienie w różnych systemach teleinformatycznych w całej Unii Europejskiej. Zastosowanie znajdzie chociażby w systemach opieki zdrowotnej. Każdy zgodny z wymaganiami podpis elektroniczny będzie tak samo uznawany w każdym państwie członkowskim, a jego weryfikacja i rozpoznanie będą łatwe. Dzięki temu przedsiębiorcy z całej Unii Europejskiej będą mogli korzystać z ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI