Raport specjalny Bezpieczeństwo banków 2017: Nowa ropa naftowa

Raport specjalny Bezpieczeństwo banków 2017: Nowa ropa naftowa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bogactwa naturalne przyniosły nam zarówno dobrobyt, jak i problemy. Tak samo może być w przypadku danych.

Marcin Podleśny

Trudno wyobrazić sobie osobę, której personaliów nie ma w internecie. Praktycznie nie da się uniknąć przetwarzania naszych danych przez urzędy, szpitale czy firmy kurierskie. Na co dzień towarzyszy nam smartfon, a wraz z nim wykaz tego, jakie miejsca odwiedzaliśmy, z kim się kontaktujemy, co lubimy czytać rano, a co wieczorem. Powszechne stają się urządzenia IoT. Dlatego wkrótce internet poda jeszcze więcej informacji o nas – jak często gotujemy wodę, o której odsłaniamy okna itp.

Dla firm posiadanie dużej ilości danych to niezwykła gratka. Pozwala to bowiem lepiej zrozumieć klientów i zmieniające się trendy rynkowe, ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji. Nie dziwi zatem fakt, że organizacje powszechnie wdrażają nowe technologie umożliwiające zbieranie informacji, m.in. dotyczących preferencji zakupowych czy aktywności w internecie.

– Uważam, że dane to nowa ropa naftowa. Ropa naftowa przyniosła nam zarówno dobrobyt, jak i problemy. Tak samo będzie w przypadku danych – twierdzi Mikko Hypponen, dyrektor ds. badań w F-Secure.

Brokerzy danych

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wskazują jak wiele informacji gromadzą o użytkownikach tak zwane „darmowe” serwisy. Nikt nie jest anonimowy w sieci, a podane przez nas dane niezbędne do zalogowania mogą być wykorzystane w zupełnie innym celu. Obszarem, który coraz śmielej ingeruje w prywatność staje się internet rzeczy (Internet of ­Things). Wkrótce będziemy ­kupować sprzęt do domu, nie wiedząc nawet o tym, że nabyliśmy urządzenie IoT. Tostery będą łączyły się z internetem, nawet jeżeli nie zaoferują żadnych funkcji z tym związanych. Stanie się tak, ponieważ wbudowanie odpowiedniego modułu nie wymaga dużych nakładów finansowych ze strony producenta, a idzie za tym wiele korzyści.

Słowo klucz to ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI