Bankowość i Finanse | Bezpieczeństwo | Zastrzegając PESEL, unikniesz wyłudzeń

Bankowość i Finanse | Bezpieczeństwo | Zastrzegając PESEL, unikniesz wyłudzeń
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Znowelizowana ustawa o ograniczaniu niektórych skutków kradzieży tożsamości umożliwiła zastrzeganie numeru PESEL. Efektem może być zwiększenie ochrony przed nadużyciami związanymi z kradzieżą danych i ograniczenie skali zjawiska wyłudzania środków finansowych poprzez zaciąganie zobowiązań finansowych na inną osobę.

Zastrzeżenie numeru PESEL stało się możliwe 17 listopada u.br., a do 29 grudnia, według Biura Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, dokonano ich już niemal milion. Sama czynność jest niezwykle prosta, można ją przeprowadzić w aplikacji mObywatel. Jeśli z jakiegoś powodu jej nie mamy i nie chcemy jej instalować, zastrzec PESEL można także po zalogowaniu się na swój profil w serwisie obywatel.gov.pl. Osoby niekorzystające z elektronicznych rozwiązań mogą dokonać zastrzeżenia osobiście – w urzędzie gminy, w banku, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub na poczcie.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia elektroniczny rejestr zastrzeżeń numerów PESEL, za pośrednictwem którego każdy obywatel będzie mógł, także elektronicznie, w każdej chwili zweryfikować informację o aktualnym statusie swojego. Co więcej, każdy będzie mógł też sprawdzić, kto i kiedy weryfikował, czy jego numer PESEL jest zastrzeżony.

Z punktu widzenia ochrony przed kradzieżą tożsamości kluczowy jest fakt, iż umowa kredytu lub pożyczki, zawarta z osobą, która zastrzegła PESEL, jest z mocy prawa nieważna. – Jeżeli ktoś wyłudzi na nas kredyt, to cała odpowiedzialność za ten kredyt w takiej sytuacji spadnie na instytucję, która tego kredytu udzieliła – zaznaczył podczas konferencji wprowadzającej usługę ówczesny minister cyfryzacji.

Nowe obowiązki

Samo zastrzeżenie numeru PESEL to dopiero pierwszy krok, gdyż do pełnej ochrony obywateli dojdzie dopiero od 1 czerwca br. Banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy czy podjęciem innych czynności będą musieli sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Od tego czasu obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte mimo istniejącego zastrzeżenia.

Jakub Kozdra, Junior Associate w KPMG Law, podkreśla, że konsumenci otrzymają w końcu państwowe, bezpłatne i stosunkowo wygodne rozwiązanie problemu kradzieży tożsamości. Dotychczas w tak problematycznej dla nich sytuacji musieli korzystać z narzędzi ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK